معترضان دفتر پارلمان در شهر بصره را به آتش کشیدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Nabil al-Jurani
Nabil al-Jurani   -  کپی رایت  AP Photo

منابع امنیتی عراق عصر جمعه اعلام کردند که معترضان در شهر بصره واقع در جنوب عراق دفتر منطقه‌ای پارلمان این کشور را به آتش کشیده‌اند. این حادثه در جریان درگیری نیروهای دولتی با معترضان خشمگین و تلاش برای متفرق کردن آنها روی داد.

معترضان در این روز در مرکز بصره جمع شده بودند تا از پارلمان بخواهند پس از کشته شدن دو فعال سیاسی و زخمی شدن شماری دیگر در جریان سه حملۀ جداگانه که این هفته از سوی افراد مسلح ناشناس انجام شد، استاندار بصره را اخراج کنند.

اولین قربانیِ حملات افراد مسلح ناشناس تحسین اسامه، کنشگر اجتماعی پرطرفدار در بصره بود. قتل او باعث از سرگیری دور جدیدی از اعتراضات در این شهر شد؛ اعتراضاتی که دست‌کم سه روز ادامه داشت و به درگیری میان معترضان و نیروهای دولتی انجامید.

در واکنش به این اعتراضات مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق روز دوشنبه رئیس پلیس بصره همچنین رئیس امنیت ملی را از مقام‌هایشان عزل کرد و دستور انجام تحقیقات درباره این حوادث را داد. به این ترتیب این اعتراضات موقتا آرام شد تا اینکه حادثه قتل رهام یعقوب روی داد.

خانم رهام یعقوب، پزشک و کنشگر عراقی که تا کنون چندین بار راهپیمایی زنان را در این کشور رهبری کرده بود، چهارشنبه گذشته کشته شد. در جریان حملۀ افراد مسلح موتورسوار به خودروی او، سه نفر دیگر نیز زخمی شدند.

کاظمی که در ماه آوریل به مقام نخست وزیری عراق رسیده است، زمامداری کشوری را برعهده گرفته که دهه‌هاست با مشکلاتی همچون تحریم، جنگ، فساد، ناکارآمدی‌های اقتصادی و نفوذ گسترده ایران دست به گریبان است.