آنکارا: در مناقشهٔ آذربایجان و ارمنستان کنار باکو ایستاده‌ایم

وزیران خارجهٔ آذربایجان و ارمنستان
وزیران خارجهٔ آذربایجان و ارمنستان Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما به عنوان جمهوری ترکیه می‌گوییم که با تمام منابع خود در کنار آذربایجان ایستاده‌ایم.»

آگهی

ترکیه دیگر بار اعلام کرد در مناقشهٔ میان ارمنستان و آذربایجان تمام‌قد در کنار باکو می‌ایستد و از مقامات ایروان خواست تا سیاست‌های «مخلّ و بی‌ثبات‌کنندهٔ» خود را در جنوب قفقاز کنار بگذارند.

مولود چاووش اغلو، وزیر خارجهٔ ترکیه در نشست خبری مشترکی با جیحون بایراموف، همتای آذربایجانی خود اعلام کرد: «ارمنستان روز ۱۲ ژوئيه به آذربایجان، برادر ما حمله کرد. ما به عنوان جمهوری ترکیه می‌گوییم که با تمام منابع خود در کنار آذربایجان ایستاده‌ایم.»

وی همچنین تأکید کرد که این مسأله باید از طریق «دیپلماسی» حلّ‌وفصل شود، ولی افزود: «اما آذربایجان هر راه‌حلّی را انتخاب کند ما کنارش خواهیم ایستاد.»

آقای بایراموف پس از درگیری مرزی اخیر آذربایجان و ارمنستان جایگزین وزیر خارجهٔ پیشین این کشور شد. وی که پس از رزمایش مشترک ترکیه و آذربایجان، در نخستین دیدار خارجی خود راهی آنکار شده اعلام کرد: «برادر ما ترکیه همیشه از آذربایجان حمایت کرده است.»

ترکیه دربارهٔ بحران قره‌باغ بارها حمایت خود را از آذربایجان اعلام کرده است. آقای اردوغان پیشتر با اشغالگر خواندن ارمنستان به این کشور هشدار داده بود در این بحران کنار آذربایجان می‌ایستد.

از سرگیری درگیری‌های مرزی در کوه‌های قره‌باغ به کشته شدن ۱۲ آذربایجانی و ۴ ارمنی انجامید. منازعهٔ اخیر، جدی‌ترین درگیری میان دو کشور از سال ۲۰۱۶ به بعد بوده است، دو کشوری که بر سر کنترل منطقه خودمختار قره‌باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

ایالات متحده، روسیه، و اتحادیه اروپا خواستار توقف این درگیری‌ها شدند. وزارت خارجه ایران نیز اعلام کرده که آمادۀ میانجیگری میان دو همسایه شمالی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران قره‌باغ؛ اصرار پاشینیان به حضور نیروهای ترکیه در آذربایجان و تکذیب علی‌اف

درگیری آذربایجان و ارمنستان؛ بازیگران خارجی در قفقاز چه می‌جویند؟

فرانسه با انعقاد قراردادهای نظامی با ارمنستان قدم در حیاط خلوت روسیه می‌گذارد