Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر خارجه آلمان در مسکو: از مردم خود محافظت می‌کنیم؛ هم در فضاهای مجازی و هم دنیای واقعی

Russian Foreign Ministry Press Service
Russian Foreign Ministry Press Service Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هایکو ماس با اشاره به قتل یک شهروند گرجی سال گذشته در برلین که دادستان‌های آلمان دولت روسیه را در وقوع آن دخیل می‌دانند، اعلام کرد که آلمان هر کاری انجام می‌دهد تا از مردمش محافظت کند؛ هم در فضاهای مجازی و هم در دنیای واقعی.

آگهی

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز سه‌شنبه در جریان سفرش به روسیه اعلام کرد که آلمان هر کاری انجام می‌دهد تا از مردمش محافظت کند؛ هم در فضاهای مجازی و هم در دنیای واقعی.

آقای ماس این سخنان را پس از دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روس خود و در جریان یک نشست خبری بیان کرد.

او با اشاره به حادثۀ قتل سال گذشتۀ یک شهروند گرجی در پارک مرکزی برلین که دادستان‌های آلمان دولت روسیه را در وقوع آن دخیل می‌دانستند، اعلام کرد که این حادثه روابط دو کشور را بطور جدی تیره کرده است.

هایکو ماس گفت: «قتل در پارک تیرگاردن که به باور دادستان‌ها به دستور یک سازمان دولتی روسی انجام شده، بر روابط ما بطور جدی تاثیر گذاشته است. بنابراین من اعلام می‌کنم که ما از امنیت مردم خود دفاع می کنیم، هم در دنیای مجازی و هم واقعی.»

آقای ماس همچنین اعلام کرد که تا کنون بسیاری از مقامات آلمان در مناصب مختلف، در مجموع ۱۷ بار از روسیه برای همکاری در این پرونده و دریافت اطلاعات تقاضا کرده‌اند اما این تلاش‌ها فایده‌ای نداشته و روسیه در موضوع این پرونده، تا کنون هیچ کمکی به آلمان نکرده است.

او هشدار داد که اگر دادگاه آلمان با توجه به تحقیقات دادستان‌ها به این نتیجه برسد که دستور این قتل از سوی یک ارگان دولتی روس صادر شده، آنگاه پیامدهایی متوجه مسکو خواهد بود.

وزیر خارجه آلمان افزود: «این بستگی به دادگاه دارد که چه حکمی صادر کند و حکم دادگاه، اساس واکنش ما به این حادثه خواهد بود.»

زلیمخان خانگوشویلی، که برای مدتی طولانی با نام تورنیک خاوتاراشویلی زندگی می‌کرد، در ۲۳ اوت سال ۲۰۱۹ میلادی در پارک «تیرگاردن» برلین به ضرب گلوله کشته شد.

این تبعه ۴۰ سالۀ گرجستان که تباری چچنی داشته است، پیش از آن از فرماندهان شورشیان چچن بود و از سال ۲۰۱۶ میلادی نیز به آلمان پناهنده شده بود. او همچنین از افراد نزدیک به أصلان مسخادوف، رهبر شورشیان چچن بود که درسال ۲۰۰۵ میلادی کشته شد.

أصلان مسخادوف طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ میلادی به عنوان رهبر شبه‌نظامیان چچنی، علیه روسیه وارد جنگ شد.

دادستان‌های آلمان می‌گویند که قاتل او یک شهروند روس به نام وادیم ک. بوده است که «به دستور دولت روسیه» و در ازای دریافت پول حاضر به قتل این «مخالف سیاسی کرملین» شده است.

بر اساس گزارش دادستان‌های پرونده، وادیم ک. برای انجام این ماموریت با هواپیما از مسکو به پاریس و از آنجا به ورشو رفته است. او سپس با گذرنامه‌ای جعلی که تنها یکماه قبل از آن از سوی دولت روسیه صادر شده بود، تحت نام وادیم اس. خود را به برلین رسانده و در ۲۳ اوت ماموریتش را انجام داده است.

مهاجم در روز حادثه با دوچرخه زلیمخان خانگوشویلی را تعقیب و در داخل پارک به سمت او شلیک کرد. در اولین شلیک سینه مقتول هدف گرفته شد و پس از افتادن او روی زمین، مهاجم دو بار دیگر نیز به سرِ او شلیک کرد.

وادیم ک. زمان کوتاهی پس از انجام این عملیات، دستگیر شد و از آن زمان در زندان به سر می‌برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشاگری روزنامه لوموند درباره استقرار یک شبکه جاسوسی روسیه در خاک فرانسه

تصاویر سرباز آمریکایی که به دیدار دوست دختر روس شتافت؛ پنتاگون: قوانین ارتش را هم زیر پا گذاشته است

گروگانگیری داعش در روستوف؛ نیروهای ویژه روسیه در پی درگیری مرگبار زندانبانان را آزاد کردند