Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قوم مرا رها کن؛ شعار موج تازهٔ اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائيل

تصویری از مخالفان نتانیاهو در اورشلیم. اوت ۲۰۲۰
تصویری از مخالفان نتانیاهو در اورشلیم. اوت ۲۰۲۰ Copyright آسوشیتد پرس
Copyright آسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شماری از تظاهرکنندگان در اعتراض به گفتهٔ یائير نتانیاهو،‌ پسر بنیامین نتانیاهو که معترضان را «بیگانه» خوانده بود، با پوشش بیگانگان فضایی به خیابان آمدند.

آگهی

اعتراض‌های شنبه شب بزرگترین تظاهرات علیه بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائيل در هفته‌های گذشته بود. درحالی که رسانه‌های اسرائيل شمار تظاهرکنندگان را ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر اعلام کردند، برپاکنندگان از حضور ۳۲ هزار نفر در این اعتراض‌ها سخن می‌گویند.

راست‌گرایان هم وارد میدان شدند

مانند تظاهرات هفته‌های پیش، در این اعتراضات هم عمدهٔ شرکت‌کنندگان، دست‌چپی‌هایی بودند که به ضعف دولت در مهار کرونا و فساد مالی نتانیاهو اعتراض داشتند اما در این میان اقلیتی از دست‌راستی‌ها نیز به چشم می‌خورد که با وجود اختلاف دیدگاه‌هشان در مخالفت با نتانیاهو راهی خیابان‌ها شده بودند. 

شماری از آنها با سر دادن شعارهایی نظیر «راست و چپ دشمن نمی‌شوند» بر این تأکید داشتند که نتانیاهو با تفرقه‌‌افکنی میان چپ و راست توانسته در انتخابات پیروز شود.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی با مضامین مختلف در دست داشتند و شعارهایی نظیر «دوره‌ات تمام شده» یا «قوم مرا رها کن» سر می‌دادند. شعار دوم، به کتاب خروج در تورات اشاره دارد که در آن خدا از زبان موسی به فرعون می‌گوید قوم بنی‌اسرائيل را آزاد کند.

حضور کودکان در کنار دیگر اعضای خانواده در تجمعات بیت‌المقدس چشمگیر بود. حال آنکه شماری از تظاهرکنندگان در اعتراض به گفتهٔ یائير نتانیاهو،‌ پسر بنیامین نتانیاهو که معترضان را «بیگانه» خوانده بود، با پوشش بیگانگان فضایی یا ابرقهرمانان سینمایی به خیابان آمده بودند.

نیروهای پلیس گرچه با تظاهرکنندگان درگیر نشدند اما پس از نیمه‌شب از آنان خواستند که متفرق شوند.

آسوشیتد پرس
یک زن تظاهرکننده در لباس سوپرمن، بیرون خانهٔ نتانیاهو در بیت‌المقدس. ۸ اوت ۲۰۲۰آسوشیتد پرس

قاتلی که مردم را به‌خشم آورد

پخش یک مصاحبهٔ تلویزیونی با فردی به‌نام یونا آوروشمی نیز خشم تظاهرکنندگان را برانگیخت و سبب شد از وی شکایت کنند. 

یونا آوروشمی سه دهه پیش امیل گرونزویگ، کنشگر چپگرای اسرائيلی را در جریان تظاهراتی کشته بود و به‌خاطر آن ۲۸ سال زندانی بود. وی در مصاحبهٔ خود معترضان به دولت را «میکروب‌»هایی خواند که سبب بیماری جامعه می‌شوند و همچنین آنها را «شرورانِ متنفر از اسرائيل» لقب داد.

همچنین در یک تجمع همزمانِ‌ دیگر، حدود هزار نفر در برابر اقامتگاه شخصی نتانیاهو در شهر قیصریه گرد آمدند و شعارهایی را علیه وی سردادند.

عملکرد ضعیف دولت نتانیاهو در مقابل موج دوم شیوع ویروس کرونا و نیز اتهام فساد مالی وی، از ماه گذشته سبب بیشتر شدن نارضایتی‌ها از نخست‌وزیر اسرائيل شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الهام یک هنرمند اسرائیلی از اثر «شام آخر» برای انتقاد از نتانیاهو

موج رنگارنگ اعتراض و تظاهرات جوانان اسرائیلی علیه بنیامین نتانیاهو

حمله هفت اکتبر حماس؛ شهرک‌نشینان اسرائیلی تکنیک دفاع شخصی«کراو ماگا» می‌آموزند