Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جان هیوم، برندۀ جایزه نوبل و معمار صلح ایرلند شمالی در ۸۳ سالگی در گذشت

جان هیوم،‌ برندهٔ صلح نوبل ۱۹۹۸ در کنار مادلین آلبرایت، وزیر خارجهٔ پیشین آمریکا
جان هیوم،‌ برندهٔ صلح نوبل ۱۹۹۸ در کنار مادلین آلبرایت، وزیر خارجهٔ پیشین آمریکا Copyright BERNAT ARMANGUE/AP
Copyright BERNAT ARMANGUE/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جان هیوم در سال ۲۰۰۵ میلادی در کنار شیرین عبادی، جزو هشت برندهٔ جایزهٔ نوبل صلح بود که با امضای نامه‌ای خواستار آزادی اکبر گنجی، کنشگر سیاسی ایرانی از زندان شد.

آگهی

جان هیوم، سیاستمدار ایرلندی که به‌خاطر نقشش در انعقاد پیمان صلح ایرلند شمالی، نوبل صلح ۱۹۹۸ را دریافت کرده بود، روز دوشنبه در سن ۸۳ سالگی در گذشت.

آقای هیوم در سال ۱۹۶۸ به جنبشی پیوست که از حقوق اقلیت کاتولیک هوادار ایرلند در برابر تبعیضی دفاع می‌کرد که اکثریت پروتستانِ هوادار بریتانیا بر آنها روا می‌داشت.

او که نمایندهٔ «حزب سوسیال دموکرات و کارگر» بود با رویکرد عدم خشونتِ خود، میانجیِ نزاع ملی‌گرایانِ خواستارِ وحدتِ ایرلند و نیروهای خواستار حاکمیت بریتانیا شد. نزاعی که تا سال ۱۹۹۸ میلادی بیش از ۳۶۰۰ تن در آن جان باخته بودند.

او با شجاعت بسیار پیشگام مذاکره با رهبر حزب شین‌فین شد که شاخهٔ سیاسی ارتش جمهوری‌خواه ایرلند به شمار می‌رفت. پیمان صلح ایرلند شمالی موسوم به معاهدهٔ جمعهٔ نیک به ۳۰ سال خشونت فرقه‌ای در ایرلند پایان داد.

آقای هیوم در کنار شیرین عبادی، جزو هشت برندهٔ جایزهٔ نوبل صلح بود که در سال ۲۰۰۵ میلادی با امضای نامه‌ای خواستار آزادی اکبر گنجی، کنشگر سیاسی ایرانی از زندان شدند.

تونی بلر،‌ نخست‌وزیر پیشین بریتانیا دربارهٔ آقای هیوم گفت: «او یک غول سیاسی بود؛ پیشگویی که نپذیرفت آینده باید مثل گذشته باشد. کار او در برقراری صلح در ایرلند شمالی یک اسطوره است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعطیلات در ایتالیا رئیس اداره گردشگری ایرلند را مجبور به استعفاء کرد

آشفتگی سیاسی در پی انتخابات پارلمانی ایرلند؛ آرای نزدیک سه حزب اصلی

انتخابات جمهوری ایرلند در سایه برکسیت و درخشش شین‌فین آغاز شد