پیش‌بینی دانشمندان: تا سال ۲۱۰۰ میلادی میلیون‌ها نفر از جمعیت اروپا کاسته خواهد شد

Altaf Qadri
Altaf Qadri Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمعیت کشورهایی همچون بلغارستان، لتونی، پرتغال، رومانی، اسلواکی و اسپانیا احتمالا به بیش از نصف کاهش خواهد یافت؛ رقم کاهش جمعیت برای لتونی نیز به ۷۷ درصد آمار کنونی خواهد رسید.

آگهی

بنا بر یافته‌های تازه پژوهشگران، جمعیت اتحادیه اروپا میلیون‌ها نفر بیشتر از آنچه که پیش‌تر تخمین زده شده بود، کاهش خواهد یافت.

جمعیت اتحادیه اروپا در حال حاضر ۴۴۶ میلیون نفر است و یافته‌های جدید که گزارش آن در مجله پزشکی بریتانیایی «The Lancet» منتشر شده، پیش‌بینی می‌کند که این رقم تا سال ۲۱۰۰ میلادی به ۳۰۸ میلیون نفر برسد.

پیش از این بر اساس برآوردهای سازمان ملل انتظار می‌رفت که جمعیت این اتحادیه تا پایان قرن جاری تا ۳۶۵ میلیون نفر کاهش یابد.

دانشمندان شرکت کننده در این تحقیق که بیشتر آنها عضو موسسه سنجش و ارزیابی سلامت ایالات متحده آمریکا هستند، همچنین پیش‌بینی کرده‌اند که میزان باروری در این اتحادیه نیز به رقم ۱.۴۱ برسد؛ پیش‌بینی سازمان ملل رسیدن رقم ۱.۷۵ بود.

بررسی‌های تازه همچنین نشان داد که زمین تا سال ۲۱۰۰ میلادی محل سکونت ۸.۸ میلیارد نفر بوده و شمار جمعیت جهان نیز تا سال ۲۰۶۴ میلادی به ۹.۷ میلیارد نفر خواهد رسید. برآورد قبلی سازمان ملل در این باره، رقم ۱۰.۸ میلیارد نفر بود.

چرا نرخ باروی کاهش می‌یابد؟

نرخ باروری جهانی از سال‌های دهه ۶۰ میلادی بطور پیوسته رو به کاهش است که مهمترین دلایل آن، افزایش توانمندی‌های زنان به دلیل دسترسی بیشتر به آموزش و مشارکت بیشتر در بازار کار، کاهش مرگ و میر کودکان، افزایش راههای پیشگیری از بارداری و درنهایت افزایش هزینه‌های نگهداری فرزندان بوده است.

علاوه بر این بنا بر گزارش یوراستات، مرکز آمار اتحادیه اروپا زنان در ۲۷ کشور عضو این اتحادیه بطور کلی در سال‌های جوانی کمتر حاضر به بارداری می‌شوند و این کار را به چند سال بعد واگذار می‌‎کنند.

به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۱۰۰ میلادی ۲۱ کشور از ۲۷ کشور عضو این اتحادیه با کاهش جمعیت روبرو شوند. بر این اساس جمعیت کشورهایی همچون بلغارستان، لتونی، پرتغال، رومانی، اسلواکی و اسپانیا احتمالا به بیش از نصف کاهش خواهد یافت؛ رقم کاهش جمعیت برای لتونی نیز به ۷۷ درصد آمار کنونی خواهد رسید.

بر اسای این تحقیقات، از هم اکنون نیز روند کاهش جمعیت در ۱۵ کشور این اتحادیه از جمله در ایتالیا، یونان، مجارستان، لهستان و پرتغال آغاز شده است.

در مقابل تا سال ۲۱۰۰ میلادی بر جمعیت پنج کشور بلژیک، دانمارک، فرانسه، ایرلند و لوکزامبورگ با وجود کاهش سرعت رشد، کمی اضافه خواهد شد. دانشمندان دلیل این افزایش جمعیت را نرخ باروری مثبت و افزایش مهاجرت به این کشورها دانسته‌اند.

کاهش جمعیت مختص اتحادیه اروپا نیست

کاهش جمعیت، مساله‌ای جهانی است. تا سال ۲۱۰۰ میلادی نرخ باروری ۱۸۳ کشور از مجموع ۱۹۵ کشور جهان از سطح جایگزین جهانی (۲.۱) کمتر خواهد شد. منظور از سطح جایگزین جهانی، میزان کلی باروری است که در یک جمعیت مشخص، منجر به جایگزینی نسل جدید به جای نسل قدیم آنهم بدون وجود عامل مهاجرت می‌شود.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که کشورهای هند، نیجریه، چین، ایالات متحده و پاکستان در سال ۲۱۰۰ میلادی بیشتیرن جمعیت را داشته باشند.

آگاهی از وضعیت جمعیتی یک کشور در آینده، به رهبران کمک خواهد کرد تا نیازهای فردای کشور را در موضوعاتی همچون زیرساخت‌ها، اشتغال‌زایی، تولید مواد غذایی و تامین مسکن به خوبی پیش‌بینی کنند و همزمان متناسب با آمار جمعیت فعال یا شمار تخمینی نیروی کار خود در آینده، در بخش‌های اقتصادی دست به سرمایه‌گذاری بلند مدت بزنند.

تغییر در آمار جمعیت یک کشور و آمار نیروی کار جوان آن، باعث تغییراتی در سیاست‌های داخلی مثلا در سیستم بازنشستگی می‌شود.

پژوهشگران معتقدند که تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین بر میزان جمعیت جهان و الگوهای مهاجرت در آینده تاثیر خواهد گذاشت وافزایش سطح آب دریاها، تخریب محیط زیست، فجایع طبیعی و موارد دیگری از این دست مردم را مجبور به تغییر محل زندگی خود کرده و بر باروری همچنین میزان مرگ و میر تاثیر خواهد گذاشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل در مورد کاهش شدید جمعیت در جنوب شرق اروپا هشدار داد

گزارش «نگران‌کننده»‌ کمیسر حقوق بشر شورای اروپا از افزایش تهدید و حمله به حامیان پناهجویان در اروپا

خودنمایی تحریم‌ها پس از دو سال؛ صادرات روسیه به اتحادیه اروپا نصف شد