Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وقف بخشی از اراضی دماوند منتفی شد

وقف بخشی از اراضی دماوند منتفی شد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان محیط زیست پیش از این اعلام کرده بود که «حتی یک سانتیمتر» از اراضی قله دماوند قابل واگذاری نیست. این در حالیست که سازمان اوقاف ادعای مالکیت بر بخشی از اراضی قله دماوند را بار دیگر مطرح کرده و دیوان عالی نیز بر این ادعا صحه گذاشته بود.

آگهی

سند مالکیت آخرین یال قله دماوند به نام دولت به ثبت رسید و از این پس مساله وقف بخشی از اراضی این اثر طبیعی ملی به کلی منتفی شده است.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران روز چهارشنبه، هشتم مرداد ضمن تایید این مطلب به نقل از صادق سعادتیان، معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نوشت: «با این اقدام، کل اراضی قله دماوند به نام دولت سنددار شد و حتی یک سانتی متر از اراضی این منطقه وقف نیست.»

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که موارد اختلافی در باره پلاک‌های ثبتی ۶۸ و ۶۹ نیز در دست بررسی است و «قطعا با حکم قضایی حفظ خواهد شد.»

سازمان محیط زیست پیش از این اعلام کرده بود که حتی یک سانتیمتر از اراضی قله دماوند قابل واگذاری نیست. این در حالیست که سازمان اوقاف ادعای مالکیت بر بخشی از اراضی قله دماوند را بار دیگر مطرح کرده و دیوان عالی نیز بر این ادعا صحه گذاشته بود.

معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهور ایران و رییس سابق سازمان محیط زیست نیز در واکنش به گزارش‌های منتشر شده مبنی بر ثبت یکی از یازده سند مالکیت اراضی کوه دماوند به نام سازمان اوقاف در پیامی توییتری تاکید کرده بود: «اثر طبیعی ملی قله دماوند با مساحتی بالغ بر ۲۹۵۰ هکتار در سال ۱۳۸۱ طی مصوبه شورای عالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته‌است. اثر طبیعی ملی عالی‌ترین رده حفاظتی است که بر اساس قانون هیچ‌گونه امکان واگذاری یا بهره‌برداری ندارد.»

پس از رسانه‌ای شدن این مساله که حساسیت‌های زیادی را نیز به دنبال داشت سازمان اوقاف و امور خیریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اراضی موقوفه مورد ادعای این سازمان در روستای ملار از توابع بخش لاریجان واقع شده و با کوه دماوند فاصله زیادی درحد ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر دارد.

مدیرکل اوقاف استان مازندران با اعلام این مطلب تصریح کرده بود: «دامنه و قله کوه به چه درد می‌خورد که بخواهند آن را وقف کنند.»

محمد درویش، کنشگر محیط زیست با انتشار پستی در اینستاگرام سنددار شدن آخرین یال قله دماوند را به منزله آغازی بر «پایان ایران‌خواری به بهانه وقف» قلمداد کرده و ثبت ۲۳۷۷ هکتار از اراضی دماوند به نام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور را ثمره مطالبه مردمی و قدرت اراده ملی دانسته است.

View this post on Instagram

. . ✌آغازِ پایانِ ایرانخواری به بهانه وقف!✌ . ✍خبرهای رسیده از #رینه در جوار دماوندِ پرشکوه حکایت از یک پیروزی بزرگ برای دوستداران دماوند و ایران دارد. ما نشان دادیم که هرگاه متحد، خردمندانه و صبورانه در میدان حاضر شده‌ایم، طبیعت‌ستیزان چاره‌ای جز عقب‌نشینی نداشته‌اند. شاید خاطره این دو پلاک ثبتی بخش هفت لاریجان - ۶۸ و ۶۹ - موسوم به #مراتع_ملار تا سال‌ها از یاد کنشگران محیط‌زیستی نرود. همان مراتعی که نخست می‌گفتند: ربطی به حریم دماوند ندارد، اما مطالبه مردمی و قدرت اراده ملی سبب شد که در نخستین ساعات بامداد امروز - چهارشنبه، ۸ مرداد ۱۳۹۹ - این عرصه دوهزار و سیصد و هفتاد و هفت هکتاری به نام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور صادر شود تا بدین‌ترتیب: آغازِ پایانِ ایرانخواری به بهانه وقف را جشن بگیریم. به سهم خود از همه هموطنانی که در این پیروزی مشارکت داشتند، قدردانی می‌کنم. . 🔸️عکس دوم را عصر دیروز - سه‌شنبه، هفتم مردادماه ۱۳۹۹ - هنگام خروجم از باغ گیاهشناسی ملی ایران در گذرِ افراها گرفتم. دقیقاً با این نیت که به زودی پیروز خواهیم شد ... اما خداییش فکر نمی‌کردم فاصله بیانِ آرزویم تا تحققش کمتر از چند ساعت باشد!✌🥰✌ . #آغاز_پایان_ایرانخواری_به_بهانه_وقف #نه_به_ایرانخواری_به_بهانه_وقف #بهانه_های_سرکردن_زمستان #ما_میتوانیم #مطالبه_گر_باشیم .

A post shared by Mohammad Darvish محمد درویش (@darvish.mohammad) on

سازمان ثبت اسناد و املاک ایران روز سه شنبه از تشکیل کارگروهی ویژه برای بررسی مسائل مرتبط با وقف بخشی از اراضی دماوند خبر داده بود.

دفتر حقوقی سازمان محیط زیست نیز از متوقف شدن روند وقف و صدور سند اراضی مورد اختلاف پیرامون قله دماوند به نام دولت ابراز خرسندی کرده است.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند

مجتبی خامنه‌ای و بحران جانشینی؛ جمهوری اسلامی با مرگ ابراهیم رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟

چرا رسانه‌های ایران از ابتدای سانحه برای بالگرد حامل رئیسی این‌ قدر اخبار ضدونقیض منتشر کردند؟