تخریب ماکت ناو آمریکایی در رزمایش ایران؛ واشنگتن: غیرمسئولانه است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ماکت ناو هواپیمابر آمریکا
ماکت ناو هواپیمابر آمریکا   -  کپی رایت  AP Photo

سپاه پاسداران ایران روز سه شنبه رزمایش دریایی و موشکی خود را با تخریب ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی آغاز کرد.

رزمایش نیروهای دریایی و هوافضای سپاه پاسداران در منطقه خلیج فارس و غرب تنگه هرمز برگزار می شود. تنش ها بین ایران و آمریکا سال گذشته در همین منطقه به اوج خود رسید.

تصاویر صدا و سیمای ایران نشان می دهد که موشک های بالستیک و کروز دریایی به سوی ماکت ناو هواپیمابر شلیک می شود. راکت اندازها و بالگرد نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز این ماکت را مورد هدف قرار دادند. به گزارش رسانه های ایران یگان های غواصی و تکاوری پس از اصابت موشک ها به این ماکت آن را «تصرف» کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این رزمایش عملیات ائتلاف در منطقه را مختل نکرده است و تاثیری نیز بر روی رفت و آمد آزاد تجاری در تنگه هرمز و آبهای اطراف آن نگذاشته است.
ربکا ریباریچ
سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا
AP Photo
ماکت ناو هواپیمابر آمریکاییAP Photo

ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی مشابه ناوهای نیمیتز (Nimitz) ارتش این کشور بود.

نیروی دریایی ایالات متحده در واکنش به رزمایش سپاه پاسداران ایران آن را «غیرمسئولانه و بی پروا» خواند. ربکا ریباریچ، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفت: «این رزمایش عملیات ائتلاف در منطقه را مختل نکرده است و تاثیری نیز بر روی رفت و آمد آزاد تجاری در تنگه هرمز و آبهای اطراف آن نگذاشته است.»

رزمایش سپاه پاسداران که «پیامبر اعظم ۱۴» نام گرفته قرار است روز چهارشنبه با مشارکت یگان های هوافضای این نیرو ادامه پیدا کند.

ایران روز ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) سال گذشته یک فروند پهپاد گلوبال هاوک آمریکا را در نزدیکی تنگه هرمز سرنگون کرد. ایالات متحده ادعای تهران مبنی بر ورود این پهپاد به حریم هوایی ایران را رد کرده است.

تنش ها بین ایران و آمریکا از زمان خروج واشنگتن از برجام و همچنین وضع مجدد تحریم های هسته ای علیه تهران افزایش یافته است.