ستاره فیلم «بربادرفته» در ۱۰۴ سالگی درگذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اولیویا دی هویلند
اولیویا دی هویلند   -   کپی رایت  AP Photo

اولیویا دی هاویلند، بازیگر فیلم «بربادرفته» و برنده دو جایزه اسکار روز یکشنبه در ۱۰۴ سالگی درگذشت.

این هنرپیشه «عصر طلایی» هالیوود در خانه خود در پاریس، پایتخت فرانسه چشم از جهان فرو بست. او از دهه ۱۹۵۰ میلادی در فرانسه زندگی می کرد. اوایویا دی هاویلند دو بار برای نقش آفرینی در فیلم های «وارثه» و «هر کس سوی خودش» برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر زن در نقش اصلی شده بود.

کرک داگلاس، یکی دیگر از هنرپیشه های «عصر طلایی» هالیوود و هم نسل اولیویا دی هاویلند نیز پنج ماه پیش در ۱۰۳ سالگی از دنیا رفته بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
اولیویا دی هویلند در سال ۱۹۴۸AP Photo

اولیویا دی هاویلند در سال ۱۹۶۵ عنوان اولین زنی که ریاست هیات داوران جشنواره فیلم کن را برعهده می گیرد کسب کرد. او خواهر بزرگتر جون فونتین، دیگر بازیگر سرشناس هالیوود بود که در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفت. اولیویا دی هاویلند در سال ۱۹۳۹ در حالی که ۲۳ سال داشت در فیلم «بربادرفته» نقش آفرینی کرده بود.

فیلم «بربادرفته» که اغلب در فهرست برجسته ترین آثار تاریخ سینما از آن نام برده می شود طی هفته های گذشته در آمریکا جنجال آفرین شده بود. معترضان به نژادپرستی بر این باور هستند که این فیلم تصویری مثبت از ایالت های جنوب آمریکا در جریان جنگ داخلی این کشور ارائه می کند. ایالت های جنوب حامی برده داری بودند. مخالفان نژادپرستی همچنین بر نمایش کلیشه های نژادپرستانه در فیلم «بربادرفته» تاکید می کنند.

اولیویا دی هاویلند برای بازی در فیلم «بربادرفته» نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر زن در نقش مکمل شده بود.

مراسم خاکسپاری اولیویا دی هاویلند قرار است به طور کاملا خصوصی برگزار شود.