تولید «آیفون قابل هک» توسط اپل با اهداف تحقیقاتی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تولید «آیفون قابل هک» توسط اپل با اهداف تحقیقاتی
کپی رایت  AP Photo

شرکت اپل قصد دارد نوعی آیفون قابل هک را در اختیار کارشناسان حوزه امنیت قرار دهد تا این افراد بتوانند نقاط ضعف‌ و اشکالات نرم افزاری آن را کشف کرده و گزارش دهند.

پیشتر مسئولان شرکت اپل در جریان کنفرانس هکرهای کلاه سیاه در لاس وگاس در سال ۲۰۱۹ خبر چنین پروژه‌ای را اعلام کرده بودند.

بنابر اعلام شرکت اپل، این نوع ویژه آیفون به کارشناسان حوزه امنیت اختصاص خواهد داشت و آن‌ها را قادر خواهد ساخت تا بتوانند به سیستم عامل iOS نفوذ کرده و نقاط آسیب پذیر امنیتی و ایرادات کدنویسی آن را پیدا کنند.

در این سری موبایل‌ها، فایل‌های سیستمی قابل مشاهده خواهند بود و محققان می‌توانند به محتویات آنان دسترسی داشته باشند. تا پیش از این پژوهشگران امنیتی برای دسترسی به محتویات نرم افزاری آیفون و کشف اشکالات آن مجبور بودند از آیفون‌های اصطلاحا «قفل شکسته» استفاده کنند.

اپل آورده است که کاربران این گوشی‌ها می توانند هر ابزاری که لازم می دانند روی آن‌ها نصب کنند و از این بابت مشکلی نخواهند داشت. این در حالی است که در آیفون‌های معمولی نصب هرگونه نرم افزار خارجی اجرایی نیازمند مجوز اپل است و سیستم عامل از اجرای برنامه‌های بی‌مجوز ممانعت به عمل می آورد.

مطابق آنچه اعلام شده است، این آیفون‌ها در اختیار کسانی قرار خواهد گرفت که نام خود را به عنوان عضوی از برنامه توسعه نرم افزاری اپل ثبت کرده باشند. متقاضیان برای داشتن این آیفون‌ها نخست در وبسایت اپل ثبت نام می کنند و شرکت پس از بررسی سوابق پرونده، و همچنین محل کشور مورد اقامت، این آیفون را در اختیارشان قرار خواهد داد.

در صورت پیدا شدن نقطه ضعف در سیستم عامل یا در اپلیکیشن‌های جانبی، اپل طبق قراردادی متعهد می شود که در نسخه به روز رسانی بعدی ایرادات آن را رفع کند. این در حالی است که محققان از انتشار عمومی جزییات مشکل نرم افزاری و طرح آن با رسانه‌ها منع خواهند شد.