برای نخستین بار در تاریخ از شمار نگهبانان برج سلطنتی لندن کاسته می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
 برای نخستین بار در تاریخ از شمار نگهبانان برج سلطنتی لندن کاسته می‌شود
Copyright  AP Photo

نگهبانان برج لندن که خود بخشی از جاذبه‌های گردشگری این بنای باستانی به شمار می‌روند، قرار است بری نخستین بار مشمول برنامه تعدیل نیرو شوند.

جان بارنز مدیر موسسه خیریه‌ای که مدیریت برج لندن را بر عهده دارد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل ریزش شمار گردشگران در دوران قرنطینه کرونا و کمبود شدید درآمد، چاره‌ای جز کاهش هزینه‌ها و دستمزدها و احتمالا کاستن از شمار نگهبانان باقی نمانده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته او، درآمد این کاخ سلطنتی تاریخی لندن از ابتدای سال جاری تا کنون نسبت به آمار میانگین دست کم ۹۸ میلیون پوند کاهش داشته است.

جان بارنز گفت: «ما برای تضمین موقعیت مالی خود تمام اقدامات ممکن را انجام داده‌ایم، اما برای ادامه حیات این اثر در درازمدت باید اقدامات بیشتری انجام دهیم.»

مدیران برج لندن در مورد توانایی پرداخت هزینه‌های نگهداری و مرمت و حتی پول آب و برق این بنا نیز ابراز تردید کرده‌اند.

۳۷ نگهبان برج لندن وظیفه تشریفاتی مراقبت از جواهرات سلطنتی موجود در این کاخ قدیمی را بر عهده دارند و در همان جا نیز زندگی می‌کنند. دیدن این افراد که به طور سنتی قوی‌هیکل بوده و به همین دلیل به آنها «گاوخور» می‌گویند، بخشی از تفریح گردشگران را تشکیل می‌دهد. آنها در اصل بخشی از نیروهای گارد سلطنتی بریتانیا بودند که نقش محافظ شخصی پادشاه را داشتند. اما در قرن شانزدهم، پادشاه هنری هشتم دستور داد این افراد مراقبت از برج لندن را بر عهده گیرند.

برج لندن با نام رسمی قصر سلطنتی و قلعه نظامی برج لندن علیاحضرت، قلعه‌ای تاریخی است که در سمت شمالی رود تیمز در مرکز لندن واقع شده‌است. در نقطه‌ای که اکنون این برج قرار گرفته احتمالاً ابتدا یک دژ بریتانیایی و سپس یک دژ رومی وجود داشته‌ است.

بر اساس پیش‌بینی مسئولان این بنای تاریخی و گردشگری بریتانیا، میزان درآمد حاصل از دیدار گردشگران از این مکان حتی در اوایل سال ۲۰۲۳ نیز به سطح مشابه در سال ۲۰۱۹ نخواهد رسید.

کاهش دستمزد و اخراج نگهبانان برج لندن بی‌پیشینه است. آنها در سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار به دلیل انتقادی که از میزان حقوق بازنشستگی خود داشتند، اعتصاب کردند.