Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عفو بین‌الملل از فشارهای «زن ستیزانه» علیه مخالفان در بلاروس انتقاد کرد

برخورد پلیس بلاروس با یکی از مخالفان دولت
برخورد پلیس بلاروس با یکی از مخالفان دولت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول بخش اروپای شرقی و آسیای مرکزی سازمان عفو بین‌الملل مقامات بلاروس را متهم کرد که عمدا فعالان سیاسی زن یا اعضای خانواده آنها را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند.

آگهی

سازمان عفو بین الملل روز جمعه از روش های «زن‌ستیزانه» مقامات بلاروس برای برخورد با مخالفان دولت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد.

ماری استراترس، مسئول بخش اروپای شرقی و آسیای مرکزی این سازمان مقامات بلاروس را متهم کرد که عمدا فعالان سیاسی زن یا اعضای خانواده آنها را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند. به گفته ماری استراترس مقامات بلاروس در همین راستا از «تبعیض‌های علنی» و «تهدید به خشونت جنسی» ابایی ندارند.

در بیانیه‌ای که سازمان عفو بین‌الملل در مورد فشارهای «زن‌ستیزانه» بر مخالفان دولت در بلاروس منتشر کرده الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری این کشور به ترویج «زن‌ستیزی» متهم شده است. این سازمان مدافع حقوق بشر به طور خاص به ادعای ویتالیا ناوومیک، همسر یکی از مخالفان دولت بلاروس اشاره کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ویتالیا ناوومیک گفته است که مقامات بلاروس اواخر ماه مه (اوایل خرداد) هنگام تفتیش منزلش تهدید کرده‌اند که حضانت دخترش را از او سلب خواهند کرد. سازمان عفو بین الملل همچنین به ادعای شریک زندگی یکی دیگر از مخالفان دولت بلاروس اشاره کرده است. وی ادعا کرده که هنگام بازجویی در کمیساریای پلیس تهدید به تجاوز جنسی شده است.

بیانیه عفو بین الملل در محکومیت رویکرد «زن ستیزانه» مقامات بلاروس در حالی منتشر می‌شود که سه گروه مخالف دولت این کشور برای شکست الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری با یکدیگر هم‌پیمان شده‌اند. رهبری این سه گروه را سه زن برعهده دارند. نامزد مورد حمایت آنها در انتخابات ریاست جمهوری یک زن ۳۷ ساله به نام سوتلانا تیخانووسکایا است.

AP Photo
سوتلانا تیخانووسکایا، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروسAP Photo

الکساندر لوکاشنکو، ۶۵ ساله به دنبال دستیابی به قدرت برای ششمین دوره پیاپی است. او از سال ۱۹۹۴ میلادی تاکنون قدرت را در بلاروس در دست دارد.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس قرار است روز ۹ اوت (۱۹ مرداد) برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دورخیز لوکاشنکو برای ۶اُمین ریاست جمهوری پیاپی؛ نخست وزیر بلاروس تغییر کرد

اعتراض مردمی به رئیس جمهوری بلاروس در میانهٔ بحران کرونا

ویزای بلاروس؛ شهروندان ۳۵ کشور تا حداکثر ۹۰ روز، دیگر نیازی به اخذ روادید ندارند