تندیس زن سیاهپوست معترض جایگزین مجسمه برده‌دار بریتانیایی شد

تندیس زن سیاهپوست معترض جایگزین مجسمه برده‌دار بریتانیایی شد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در گرگ و میش یک روز معمولی در شهر بریستول بریتانیا، دو کامیون و ده شهروند مشغول جابه‌جایی و نصب یک مجسمه شدند. آنهم بدون مجوز از نهادهای شهری. آنها مجسمه یک زن معترض سیاهپوست را درست در جایی نصب کردند که تا همین چندی پیش یک تاجر برده سال‌های سال روی آن ایستاده بود.

آگهی

در گرگ و میش یک روز معمولی در شهر بریستول بریتانیا، دو کامیون و ده شهروند مشغول جابه‌جایی و نصب یک مجسمه شدند، آن هم بدون مجوز از مقام‌های شهری.

آنها مجسمه یک زن معترض سیاهپوست را درست در جایی نصب کردند که تا همین چندی پیش تندیس یک تاجر برده سال‌های سال روی آن ایستاده بود.

بدین ترتیب چهره جین رِید، از معترضان جنبش «جان سیاهان ارزش دارد» جایگزین مسجمه ادوارد کلستون شد، برده‌دار بریتانیایی که تندیسش هفتم ژوئن پایین آورده شده بود.

زن در مقابل مجسمه‌اش

پس از کشته شدن جورج فلوید به دست نیروهای پلیس ایالات متحده و به دنبال آن به راه افتادن موج اعتراض‌ها، برخی مجسمه‌های افرادی که در گذشته در برده‌داری دست داشتند از میدان‌‌ها در شهرهای کشورهای مختلف جهان پایین آورده شد.

حالا جین رید که شاهد نصب پرتره‌ای از خودش در اعتراض‌های اخیر به جای این مجسمه در شهر بریستول است، می‌گوید: «با دیدن این پرتره اشک ریختم، فوق‌العاده است.»

GEOFF CADDICK/AFP or licensors

نصب مجسمه بدون اجازه مقام‌های شهری

مارک کوین، مجسمه‌ساز این پرتره را بدون کسب مجوز از مقام‌های شهری و شورای شهر بریستول نصب کرد. این مجسمه از روی تصویری از جین رید کشیده شده است و این زن را در حالی که دستش را مشت کرده و به نشانه اعتراض بالا برده نشان می‌دهد.

دو کامیون پیش از ساعت ۵ صبح به همراه تیمی متشکل از ۱۰ نفر به سرعت توانستند تندیس جین رید را درست در جای تندیس قبلی تاجر برده نصب کنند. این گروه هفته‌ها مخفیانه با مجسمه‌ساز مشغول همکاری بودند.

مسجمه بازرگان برده‌دار بریتانیایی از سال ۱۸۹۵ در میدانی در شهر بریستول نصب بود.

هنرمند مجسمه‌ساز بریتانیایی نام تندیس تازه‌اش را «موج خروشان اقتدار» نام نهاده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنگونی مجسمه کریستوف کلومب در ایالتی که جورج فلوید در آن کشته شد

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟