اولین انتخابات در مقدونیه شمالی پس از تغییر نام کشور

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
اولین انتخابات در مقدونیه شمالی پس از تغییر نام کشور
کپی رایت  AFP

روز چهارشنبه شهروندان مقدونیه شمالی ماسک بر صورت پای صندوق‌های رأی رفتند تا در نخستین انتخابات این کشور منطقه بالکان پس از تغییر نام رسمی آن شرکت کنند.

رأی‌دهندگان برای شرکت در انتخابات امروز الزاما باید ماسک زده و دست کم فاصله دو متری را از یکدیگر رعایت کنند.

بنا بر پیش‌بینی برخی تحلیل‌گران، به دلیل شیوع کرونا از این انتخابات استقبال چندانی نخواهد شد. در مقدونیه شمالی که تنها دو میلیون نفر جمعیت دارد، تاکنون ۸ هزار و ۲۰۰ مبتلا به کووید ۱۹ ثبت شده و ۳۸۵ نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که انتخابات چهارشنبه یک رقابت نزدیک بین سوسیال‌دموکرات‌ها و حزب راست‌گرای «بی‌ام‌پی‌او» خواهد بود. انتظار نمی‌رود هیچ کدام از این دو حزب بتواند کرسی‌های کافی در پارلمان را به دست آورده و به تنهایی کنترل دولت را دردست بگیرد. در غیر این صورت، حزب پیروز احتمالاً به حمایت احزاب کوچک‌تر که نماینده اقلیت قومی آلبانیایی این کشور هستند، نیاز خواهد داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که در ماه ژانویه، نخست وزیر وقت زوران زائف پس از ناکامی در مذاکرات الحاق با اتحادیه اروپا از سمت خود کنار رفت. وی از ماه مه سال ۲۰۱۷ تا سوم ژانویه ۲۰۲۰ نخست وزیر این کشور بود. او در حالی از مقام خود کنار رفت که مقدونیه شمالی با بحران بی‌سابقه اقتصادی که به علت تاثیرات ویروس کرونا وخیم‌تر شده، دست و پنجه نرم می‌کند. نیمی از جمعیت مقدونیه شمالی در آستانه خط فقر زندگی می‌کنند.

انتخابات از ساعت ۷ صبح به وقت اروپای مرکزی آغاز شده و ساعت ۹ شب درهای حوزه‌های رای‌گیری بسته می‌شود.

مقدونیه شمالی برای اولین بار است که پس از تغییر نام رسمی کشور انتخابات برگزار می‌کند. مقدونیه قدیم بخش بسیار بزرگی از یونان را نیز شامل می‌شد و دولت یونان برای آن که دولت مقدونیه ادعایی نسبت به این بخش پیدا نکند درخواست تغییر نام مقدونیه را داد. این موضوع باعث اختلاف میان دو کشور بود اما روز ۱۱ ژانویه ۲۰۱۹ پارلمان مقدونیه با اصلاح قانون اساسی رأی به تغییر نام این کشور به «جمهوری مقدونیه شمالی» داد تا در توافق با یونان، ۲۷ سال مناقشهٔ این دو کشور پایان یابد.