افزایش تلفات در پی بالا گرفتن تنش مرزی میان آذربایجان و ارمنستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
افزایش تلفات در پی بالا گرفتن تنش مرزی میان آذربایجان و ارمنستان
Copyright  AP Photo

در سومین روز تنش مرزی میان آذربایجان و ارمنستان، هفت عضو ارتش و یک غیرنظامی آذربایجان و چهار سرباز ارمنستان کشته شدند.

کریم ولی اف، معاون وزیر دفاع آذربایجان از حضور یک ژنرال و یک سرهنگ ارتش این کشور در میان کشته شدگان درگیری‌های شب گذشته و صبح امروز در منطقه «تاووز» خبر داده است.

وزارتخانه‌های دفاع دو کشور ارمنستان و آذربایجان همچنین روز ۱۴ ژوئیه (۲۴ تیر) با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای، ارتش یکدیگر را به نقض حریم مرزی دو کشور و گشودن آتش به سوی نیروهای طرف مقابل متهم کردند.

همزمان واقف درگاهلی، وزیر دفاع آذربایجان نیز اعلام کرد که ارتش این کشور یک پهپاد متعلق به نیروهای مسلح آذربایجان را ساقط کرده و یک واحد توپخانه را هدف قرار داده است.

این در حالی است که شوشان استپانیان، سخنگوی وزیر دفاع ارمنستان نیز مدعی شد این نیروی دفاع ضدهوایی ارمنستان بوده که یک پهپهاد را سرنگون کرده است.

سخنگوی وزیر دفاع آذربایجان با رد اظهارات همتای ارمنستانی خود، ادعاهای این کشور را «غیرواقعی و ساخته و پرداخته مقامات وزارت دفاع ارمنستان» خوانده است.

پیش‌تر در روز دوشنبه ارمنستان اعلام کرده بود که نیروهای آذربایجان هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه خاک این کشور را هدف شلیک قرار داده‌اند.

با افزایش تنش میان این دو کشور همسایه، محمد جواد ظریف وزارت خارجه ایران اعلام کرد که حاضر است میان دو کشور میانجیگری کند.

درگیری مرزی میان دو کشور استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی پیشین، برای سالهاست که ادامه دارد.

تنش میان باکو و ایروان بر سر منطقه قره باغ از فوریه سال ۱۹۸۸ میلادی و با اعلام جدایی این منطقه خودمختار از آذربایجان آغاز و به درگیری مسلحانه در فاصله سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ میلادی منجر شد.

تلاش‌های بین‌المللی برای حل این مناقشه با همکاری روسیه، آمریکا و فرانسه همچنان ادامه دارد ولی تاکنون به حل نهایی این تنش منجر نشده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید