فیس‌بوک و واتس‌اپ تحویل اطلاعات کاربران به هنگ‌‌کنگ را تعلیق کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فیس‌بوک و واتس‌اپ تحویل اطلاعات کاربران به هنگ‌‌کنگ را تعلیق کردند
کپی رایت  AP

فیس‌بوک و سرویس پیام‌رسان واتس‌اپ روز دوشنبه شش ژوئیه (۱۶ تیر) اعلام کردند درخواست‌های دولت هنگ‌کنگ برای گرفتن اطلاعات درباره کاربران را به حالت تعلیق در می‌آورند.

واتس‌اپ با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: این تعلیق تا زمانیکه ارزیابی‌ها بیشتری نسبت به قانون جدید امنیت ملی هنگ‌کنگ انجام شود، باقی خواهد ماند. این موضوع اجازه می‌دهد تا «ارزیابی دقیق و رایزنی با کارشناسان حقوق بشر» درباره وضعیت این جزیره صورت گیرد.

امکان دسترسی نامحدود به اینترنت در هنگ‌کنگ تاکنون فراهم بوده است. این درحالی است که در چین دسترسی به برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مانند گوگل، توئیتر و فیس‌بوک به دلیل فلیتر دولتی ممکن نیست.

قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ که پیش‌تر به تصویب کنگره ملی خلق چین رسیده بود پس از تایید در کمیته عالی پارلمان از سه شنبه شب به اجرا گذاشته شد.

در پی تصویب این قانون، ۲۷ عضو از مجموع ۴۷ کشورعضو شورای حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه ای تصمیم چین برای تصویب و اجرای قانون امنیت ملی برای هنگ کنگ را محکوم کردند. در قانون جدید اتهام‌هایی نظیر براندازی و جدایی طلبی، اقدام تروریستی و تبانی با نیروهای خارجی تعریف شده است.