علت ترافیک بی‌پایان نفتکش‌ها در سواحل شمالی چین چیست؟

An oil tanker is anchored offshore near Zhoushan, China
An oil tanker is anchored offshore near Zhoushan, China Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود این که چین پس از آمریکا دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است ولی میزان نفتی که در حال حاضر در آبهای ساحلی این کشور شناور مانده، معادل ۷۵ درصد تقاضای ماهانه نفت در جهان است.

آگهی

خریدهای ارزان چین در فصل بهار، آب‌های این کشور را با ترافیک بی پایان نفت‌کش و تانکرهای حامل نفت ارزان مواجه کرده است.

مطابق گزارش کلیپردیتا(ClipperData)، پنجاه و نه نفت‌کش که حامل ۷۳ میلیون بشکه نفت هستند از ۲۹ ژوئن تا کنون در سواحل شمالی چین در نوبت تخلیه محموله‌های خود معطل مانده‌اند.

با وجود این که چین پس از آمریکا دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است ولی میزان نفتی که در حال حاضر در آبهای ساحلی این کشور شناور مانده، معادل ۷۵ درصد تقاضای ماهانه نفت در جهان است.

مطابق این گزارش، نفت معلق در آبهای چین طی ماه‌های مارس و آوریل گذشته و همزمان با سقوط قیمت جهانی نفت به دلیل رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا خریداری شده است. قیمت جهانی نفت پایه برنت در جریان معاملات ۲۱ آوریل به کمتر از ۲۰ دلار رسید که ۷۰ درصد پایین‌تر از نرخ آن در مبادلات هفته نخست ژانویه گذشته بود. همچنین بهای معاملات آتی هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز ۲۰ آوریل گذشته برای نخستین بار تا منفی ۳۹ دلار سقوط کرد.

گزارش کلیپردیتا نشان می‌دهد که حجم نفت ذخیره شده چین در دریا که معمولا در قالب نفت‌کش‌ها و تانکرهای شناور انجام می‌‌شده، نسبت به بهار گذشته ۴ برابر شده است. رکود ذخیره نفت شناور چین در بهار سال ۲۰۱۵ شکسته شده بود که حجم آن به ۷ برابر متوسط آن در بهار ۲۰۲۰ رسیده بود.

پیشتر شرکت داده‌پردازی «آی‌اچ‌اس مارکیت»(IHS Markit) گزارش داده بود که تقاضای نفت چین تا پایان ماه آوریل از مرز ۹۰ درصد آن در دورۀ پیش از همه‌گیر شدن ویروس کرونا گذشته و تا پایان سه ماهه دوم سال جاری در مقایسه با سال گذشته شاهد رشد خواهد بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند: نظامیان چینی از منطقه لداخ عقب نشینی کردند

سقوط قیمت نفت اقتصاد عراق و بحرین را زمین‌گیر کرد

بلندپروازی‌های اقتصادی و منجلاب بازار املاک چین؛ نخست‌وزیر خواهان رشد پنج درصدی است