نخست وزیر پیشین فرانسه به دو سال زندان محکوم شد

نخست وزیر پیشین فرانسه به دو سال زندان محکوم شد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاهی در فرانسه فرانسوا فیون، نخست وزیر پیشین این کشور را به دو سال حبس قطعی و سه حبس تعزیری محکوم کرد. ایجاد مشاغل ساختگی دلیل اصلی محکومیت این سیاستمدار فرانسوی عنوان شد.

آگهی

فرانسوا فیون، نخست وزیر پیشین فرانسه به سه سال حبس تعلیقی و دو سال حبس قطعی، در مجموع پنج سال زندان محکوم شد.

این سیاستمدار راستگرای فرانسوی به جز حکم زندان، به پرداخت جریمه ۳۷۵ هزار یورویی و انفصال ده ساله از خدمات دولتی نیزمحکوم گردید. دادگاه فرانسوی علت محکومیت فرانسوا فیون را اتهام « ایجاد شغل «ساختگی» عنوان کرد.

به گفته دادگاه، آقای فیون در زمانی که نماینده پارلمان فرانسه بوده، برای همسرش، پنه‌لوپه فیون یک پست غیرواقعی ایجاد کرده و او از طریق آن سال‌ها از دولت به عنوان «دستیار نمایندگی پارلمان» حقوق می‌گرفته است.

فرانسوا فیون که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ نامزد حزب جمهوریخواهان فرانسه از جناح راست گرایان بود در آغاز کارزار انتخاباتی خود محبوبیت فراوانی داشت و یکی از بخت‌های اصلی پیروزی محسوب می‌شد، اما پس از انتشار این اتهامات توسط وبسایت مدیاپارت شانس پیروزی در انتخابات را کمابیش از دست داد، هرچند که تا پایان از حضور در انتخابات کنار نرفت.

امانوئل ماکرون با پیروزی در آن انتخابات رئیس جمهوری فرانسه شد.

حکم فیون را دادگاه تجدیدنظر فرانسه بعدازظهر دوشنبه صادر کرد. آنتوان لوی، وکیل فرانسوا فیون با اعتراض به حکم و «ناعادلانه» خواندن دادگاه اعلام کرد فرجام‌خواهی می‌کند. او گفت امیدوار است بزودی دادگاه دیگری جدید در همین رابطه تشکیل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنرانی که لوپن از فیون کپی کرد

پنه لوپه فیون همسر نامزد جمهوریخواهان تحت پیگرد و بازجویی قرار گرفت

قانون محدود کننده آزادی رسانه‌ها در گرجستان؛ زد و خورد و دعوای دو نماینده در پارلمان خبرساز شد