دوچرخه و اسکوترهای رها شده در رود رون؛ فعالان مدنی به آب زدند

دوچرخه و اسکوترهای رها شده در رود رون؛ فعالان مدنی به آب زدند
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اسکوتر، سطل آشغال، علائم راهنمایی و رانندگی و مبلمان شهری از جمله اقلام خارج شده از کف رود هستند. رود رون در نهات به دریای مدیترانه می‌ریزد.

آگهی

گروهی از فعالان محیط زیستی با هدف خارج کردن اشیاء رها شده در کف رود رون در شهر لیون فرانسه لباس غواصی پوشیدند و به آب زدند. آنها بنا دارند در تابستان هر آخر هفته به اینجا بیایند تا هم به پاکسازی رود کمک کنند و در عین حال به افزایش آگاهی عمومی کمک کنند.

آب زیر تابش نور خورشید بسیار زیبا به نظر می‌رسد اما در اعماق ماجرا متفاوت است. بطری‌های اکسیژن فشرده، لباس شنا و کفش غواصی از جمله اقلام رها شده در کف رود رون رها شده است.

حالا ده‌‌ها غواص برای اعزام به دخل آب در شهر لیون مجهز شده‌اند.

euronews

سدریک فررا، غواص داوطلب گروه اودیسئوس می‌گوید: «می‌خواهیم به مردم نشان دهیم که همه‌چیز اطراف آنها می‌تواند تمیز و حفاظت‌شده باشد. اگر همه به وظایف خود عمل کنند به نتیجه بهتری خواهیم رسید. وضعیت طبیعت بهتر شده و آنوقت جانوران و گیاهان به شهر باز خواهند گشت.»

خارج کردن دوچرخه‌ها و اسکوتر برقی‌ها از آب

گیوم پتی، خبرنگار یورونیوز می‌افزاید: «ساعت ده است و به زودی نخستین وسایل از بستر رودخانه خارج خواهد شد.

وسایل دور ریخته شده و زباله‌ها ابتدا توسط ماموران آتش نشانی شناسایی شدند تا به غواصان کمک کنند آنها را از

عمق ۷ تا ۱۷ متری بیرون بیاورند. این قایق اینجا است تا به آنها کمک کند وسایل سنگین را از آب خارج کنند.

در عمق ۵ تا ۹ متری رود رون غواصان دست‌کم کوهی از ۲۰ دوچرخه پیدا کرده‌اند.»

EURONEWS

اسکوتر، سطل آشغال، علائم راهنمایی و رانندگی و مبلمان شهری از جمله اقلام خارج شده از کف رود هستند. رود رون در نهات به دریای مدیترانه می‌ریزد.

«این نشان دهنده شدت بی‌فرهنگی است»

یک شهروند فرانسوی که از نزدیک شاهد بیرون آورده شدن آشغال و دوچرخه و اسکوتر از کف رود رون بوده، می‌گوید: «افسوس، هنوز هم افرادی هستند که اسکوتر برقی و چرخ دستی رودخانه می اندازند. این نشان دهنده شدت بی‌فرهنگی است.»

EURONEWS

لیونل ررد، بنیانگذار گروه اودیسئوس می‌گوید: «لیون یک شهر آبی است، ما اینجا رود و رودخانه داریم، رود رون را داریم که دومین شاخه مدیترانه پس از نیل است. این رودخانه‌ها با شکوه هستند و کار محافظت از آنها با ماست.»

مانند بسیاری از آبراهه‌های دیگر رود رون این روزها پر شده از پلاستیک. مواد تشکیل دهنده ریزپلاستیک‌ها‌ به حیات ماهی‌ها آسیب می‌رساند. علاوه بر این، فضای جدیدی برای رشد باکتری‌ها و ویروس‌ها فراهم می‌شود.
۸۰ درصد زباله‌هایی که در نهایت راه به دریا می‌برند به دلیل پرتاب آشغال در شهرها و سرزمین‌های قرار گرفته در مسیر رودخانه‌ها است. این واقعیتی پنهان است که در نهایت اثر مخربش بر محیط زیست و انسان‌ها را نشان خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین رئيس سازمان محیط زیست ایران درگذشت

کلیسایی در لیونِ فرانسه که میزبان پناهجویان جوان است

المپیک پاریس؛ آلودگی رود سن مانع برگزاری آزمایشی مسابقات شنای آب‌های آزاد شد