Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آغاز همه‌پرسی تغییرات قانون اساسی روسیه؛ چرا پوتین رفراندوم برگزار کرد؟

آغاز همه‌پرسی هفت روزه در روسیه
آغاز همه‌پرسی هفت روزه در روسیه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه نخستین روز از همه‌پرسی ایجاد تغییرات در قانون اساسی این کشور را که می‌تواند باعث در قدرت ماندن ولادیمیر پوتین تا سال ۲۰۳۶ شود، آغاز کرد.

آگهی

روسیه نخستین روز از همه‌پرسی ایجاد تغییرات در قانون اساسی این کشور را که می‌تواند باعث در قدرت ماندن ولادیمیر پوتین تا سال ۲۰۳۶ شود، آغاز کرد.

اگر این همه‌پرسی هفت روزه با رای مثبت اکثریت همراه شود، به پوتین اجازه می‌دهد که در دو دوره دیگر انتخابات ریاست جمهوری حضور پیدا کند.

تغییرات قانون اساسی مصوب سال ۱۹۹۳ روسیه در ماه ژانویه گذشته از سوی پوتین مشخص شد و پارلمان روسیه در ماه مارس آن را تصویب کرد.

اصلاحات قانون اساسی برای چه تغییراتی است؟

طبق گفته کارشناسان حدود ۲۰۰ متمم برای اصلاح قانون اساسی پیشنهاد شده است.

نیکلای پتروف، پژوهشگر ارشد برنامه روسیه و اوراسیا در چتم هاوس در لندن به یورونیوز گفت: «میزان اصلاحات بسیار تعجب آور بود.»

بسیاری از اصلاحات شامل تغییر نظام سیاسی به‌گونه‌ای است که در نهایت باعث می‌شود موقعیت پوتین آنقدر راحت شود تا از سوی هیچ نهاد قدرتمند دیگری مورد مخالفت قرار نگیرد.
نیکلای پتروف
پژوهشگر ارشد برنامه روسیه و اوراسیا در چتم هاوس در لندن

این پژوهشگر افزود: «بسیاری از اصلاحات شامل تغییر سیستم نظام به‌گونه‌ای است که در نهایت باعث می‌شود موقعیت پوتین آنقدر راحت شود تا از سوی هیچ نهاد قدرتمند دیگری مورد مخالفت قرار نگیرد.»

اما هدف اصلی از این همه پرسی تمدید دوره‌های مجاز شرکت در انتخابات ریاست جمهوری روسیه از دو دوره به چهار دوره است. هر دوره ریاست جمهوری در روسیه شش ساله است و یک فرد می‌تواند حداکثر برای دو دوره پیاپی به‌عنوان رئیس جمهوری فعالیت کند. دوره دوم ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۲۴ به پایان می‌رسد.

رهبر ۶۷ ساله فعلی روسیه از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸، در دو دوره چهار ساله رئیس جمهور این کشور بود و پس از یک وقفه چهار ساله که به‌عنوان نخست وزیری روسیه معرفی شد از سال ۲۰۱۲ تاکنون نیز به‌عنوان ریاست جمهوری روسیه شناخته می‌شود. زمانیکه وی در دوران ریاست جمهوری دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه بود، دوره‌های ریاست جمهوری این کشور از چهار سال به شش سال افزایش یافت.

اما تغییرات دیگری که امروز به همه‌پرسی گذاشته شده است شامل اقداماتی برای قدرتمندتر کردن کرملین در مقابل مقام‌های محلی و شهرداری‌ها است.

اما یک تغییر جنجالی دیگر نیر به همه‌پرسی گذاشته شده است: تعریف ازدواج در قانون اساسی روسیه محدود به پیوند زن و مرد می‌شود بنابراین ازدواج رسمی همجنسگرایان به‌طور رسمی غیرقانونی می‌شود.

در اصلاحات مصوب شده که هم اکنون به رای عموم گذاشته شده است همچنین گفته شده که حداقل دستمزد باید بالاتر از حداقل سطح معیشت باشد و افزایش حقوق بازنشستگی نیز تضمین می‌شود.

اما چرا پوتین این همه‌پرسی را برای تغییراتی که پیش از این در پارلمان روسیه تصویب شده است، برگزار کرد؟

بر خلاف تزار که ادعای حکم خدا برای حکمرانی بر روسیه را داشت، پوتین هنوز خود را دموکرات می‌داند بنابراین می‌خواهد ساز و کار قانونی باشد تا بتواند ادامه حکومت خود را قانونی کند
سرگئی رادچنگو
مورخ جنگ سرد و مدیر دانشکده حقوق و سیاست دانشگاه کاردیف

سرگئی رادچنگو، مورخ جنگ سرد و مدیر دانشکده حقوق و سیاست دانشگاه کاردیف گفت: «این البته یک همه‌پرسی نمادین است و از آنجا که نظام انتخاباتی روسیه با تقلب های گسترده شناخته می‌شود، نتیجه آنچه که مردم فکر می‌کنند از پیش تنظیم شده است»

وی افزود: «بر خلاف تزار که ادعای حکم خدا برای حکمرانی بر روسیه را داشت، پوتین هنوز خود را دموکرات می‌داند بنابراین می‌خواهد ساز و کار قانونی باشد تا بتواند ادامه حکومت خود را قانونی کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین پیشنهاد برگزاری همه‌پرسی برای افزایش قدرت پارلمان را ارائه کرد

ادای سوگند ریاست جمهوری پوتین در میان غیبت اکثر نمایندگان کشورهای غربی

مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا: احتمالا دستور قتل ناوالنی را پوتین صادر نکرده است