Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زنان بر مسند قدرت؛ نامزدی وزیر تجارت کره جنوبی برای ریاست سازمان تجارت جهانی

Gil COHEN-MAGEN
Gil COHEN-MAGEN Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانم یو مینونگ-‌هی که مذاکره کننده‌ای کارکشته در معاهدات تجاری محسوب می‌شود، رهبری مذاکرات تجاری کره جنوبی با ایالات متحده آمریکا را برعهده داشته و در تدوین معاهدات کره جنوبی با سنگاپور و پیمان آ‌سه‌آن نیز مشارکت داشته است.

آگهی

یو مینونگ-‌هی، وزیر تجارت کره جنوبی روز چهارشنبه از نامزدی خود برای مقام ریاست سازمان تجارت جهانی خبر داد. در صورت تحقق این موضوع، او به اولین زنی تبدیل خواهد شد که رهبری این سازمان را برعهده خواهد گرفت.

روند نامزدی برای جانشینیِ روبرتو آزودو، رئیس برزیلی این سازمان در اوایل ماه جاری میلادی آغاز شده است. آقای آزودو این پست را در پایان ماه اوت ترک خواهد کرد.

خانم یو در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جامعه بین‌الملل بطور فزاینده‌ای محافظه‌کار شده است... برای اینکه سازمان تجارت جهانی بتواند از بحران کنونی عبور کند، نقش یک قدرت متوسط برای میانجی‌گری میان دولت‌های عضو در زمان وقوع اختلافات، بسیار مهم است... کره جنوبی بر اساس تجربۀ رو به رشد خود در موضوعات تجاری، این توانایی را دارد که به عنوان یک پل و واسطه در این میان عمل کند.»

اعلام آمادگی او برای پذیرش این مسئولیت در زمانی روی می‌دهد که سازمان تجارت جهانی درگیر یکی از بزرگترین بحران‌های تاریخ خود از زمان تاسیس در سال ۱۹۹۵ میلادی تا کنون است. بحرانی که در نتیجۀ رشد روز افزون عدم قطعیت در قوانین تجارت میان ملت‌ها و همکاری شکننده کشورهای عضو بوجود آمده است.

خانم یو مینونگ-‌هی تنها زنی است که از زمان تاسیس وزارت تجارت در کره جنوبی در سال ۱۹۴۸ میلادی یعنی از هفتاد سال پیش، توانسته است به مقام ریاست بر آن برسد.

او که ۵۳ سال دارد و مذاکره کننده‌ای کارکشته در معاهدات تجاری محسوب می‌شود، رهبری مذاکرات تجاری کره جنوبی با ایالات متحده آمریکا را برعهده داشته و در تدوین معاهدات کره جنوبی با سنگاپور و پیمان آ‌سه‌آن نیز مشارکت داشته است.

تا کنون چهار نامزد دیگر نیز از کشورهای مصر، مکزیك، نیجریه و مولداوی برای رسیدن به این مقام اعلام آمادگی کرده‌اند.

کره جنوبی بسیار بر تجارت خارجی متکی است؛ صادرات و واردات این کشور بیش از ۶۳ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را در سال ۲۰۱۹ میلادی تشکیل می‌داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای اولین‌بار در تاریخ آمریکا؛ بایدن تمام اعضای تیم ارتباطات کاخ سفید را از میان زنان انتخاب کرد

سهم زنان از کرسی‌های مجلس؛ مقایسه ایران و فرانسه

واکنش سازمان ملل به انتقادها: حقوق زنان در نشست دوحه با حضور طالبان مطرح خواهد شد