وضعیت توزیع درآمد در ایران؛ «عادلانه‌تر از آمریکا و وخیم‌تر از اروپا»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Grand Bazaar in Tehran, Iran
Grand Bazaar in Tehran, Iran   -   کپی رایت  AP Photo

روند صعودی اختلاف طبقاتی در ایران مطابق آمار رسمی پس از ۵ سال متوقف شد و وضعیت توزیع درآمد در ایران همچنان عادلانه‌تر از آمریکا و ترکیه ولی وخیم‌تر از اتحادیه اروپاست.

مرکز آمار ایران از کاهش ضریب جینی از ۴۰.۹ در سال ۱۳۹۷ به ۳۹.۹۲ در سال ۱۳۹۸ خورشیدی خبر داده و جواد حسین‌زاده، رئیس مرکز آمار ایران در تحلیل علل کاهش ضریب جینی به خبرگزاری فارس گفته که ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که تورم بالاتری که دهک‌های بالای درآمدی نسبت به دهک‌های پایین درآمدی متحمل شده‌اند یکی از علل این کاهش بوده است.

این شاخص که نشان دهنده سطح نابرابری درآمد و شدت اختلاف طبقاتی است، در سال ۱۳۹۲ و در اولین سال روی کار آمدن دولت حسن روحانی به ۳۶.۵ کاهش یافته بود.

ضریب جینی بین صفر تا ۱۰۰ در نوسان است و عددهای نزدیک‌تر به صفر آن نشان‌گر توزیع عادلانه‌تر درآمد و پایین بودن اختلاف طبقاتی در یک اقتصاد است.

مطابق اعلام اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) متوسط این شاخص در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک به ۳۰.۴ بوده و پایین‌ترین رقم نیز در اسلواکی به میزیان ۲۰.۹ ثبت شده است. این شاخص در دو قدرت اقتصادی اروپا یعنی آلمان و فرانسه به ترتیب ۳۱.۱ و ۲۸.۵ بوده است.

بانک جهانی نیز در آخرین گزارش خود، ضریب جینی اقتصاد آمریکا را در سال ۲۰۱۶ معادل ۴۱.۴ و نسبت توزیع عادلانه درآمد در همسایه غربی ایران، ترکیه را برابر با ۴۱.۹ اعلام کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید