Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پاسخ ایران به شورای حکام: زیاده‌طلبی هر کشور و سازمانی را رد می‌کنیم

کاظم غریب‌آبادی،‌ نمایندهٔ ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
کاظم غریب‌آبادی،‌ نمایندهٔ ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright Associated Press
Copyright Associated Press
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران اعلام کرد که قطعنامه تازهٔ شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه این کشور، نه موجب می‌شود ایران ترغیب شود تا اجازهٔ دسترسی بیشتری به بازرسان آژانس بدهد و نه می‌تواند در این زمینه فشار بیشتری بر این کشور اعمال کند.

آگهی

ایران اعلام کرد که قطعنامه تازهٔ شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه این کشور، نه موجب می‌شود ایران ترغیب شود تا اجازهٔ دسترسی بیشتری به بازرسان آژانس بدهد و نه می‌تواند در این زمینه فشار بیشتری بر این کشور اعمال کند.

کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌دنبال تصویب قطعنامهٔ پیشنهادی سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای افزود: «این قطعنامه چیزی جز زیاده‌طلبی و فزون‌خواهی نیست و ایران زیاده‌طلبی را، از جانب هر کشور و سازمانی که باشد، کاملاً رد می کند.»

وی همچنین تهدید کرد که کشورش «اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به این امر اتخاذ خواهد نمود که مسئولیت و عواقب آن برعهدهٔ بانیان چنین قطعنامه‌ای خواهد بود.»

این قطعنامه هیچ ارتباطی با واقعیت‌های فنی ندارد، بلکه صرفاً ناشی از یک دستورکار سیاسی و غیرحرفه‌ای است
کاظم غریب‌آبادی
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه امروز جمعه، ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) قطعنامه‌ای را علیه ایران تصویب کردند. پس از هشت سال، یعنی از سال ۲۰۱۲ تا کنون، این نخستین قطعنامه‌‌ای است که این شورا علیه ایران تصویب می‌کند.

نمایندهٔ ایران همچنین با تأکید بر اینکه عربستان سعودی و اسرائيل به‌هیچ‌وجه بازرسان این آژانس را نمی‌پذیرند، این نهاد را به داشتن سیاست دوگانه متهم کرد و افزود: «این قطعنامه هیچ ارتباطی با واقعیت‌های فنی ندارد، بلکه صرفاً ناشی از یک دستورکار سیاسی و غیرحرفه‌ای است.»

اعضای شورای حکام در این قطعنامه از مسئولان ایران به دلیل عدم همکاری با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرده‌اند.

همچنین در این قطعنامه از ایران خواسته شده است تا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل داشته باشد و درخواست‌های این نهاد را بدون تاخیر بیشتر برآورده کند.

این کشورها در قطعنامه خود مخصوصا بر برخورداری آژانس از حق دسترسی به مکان‌های مد نظر این نهاد در ایران تاکید کردند.

طرف ایرانی برجام همچنین در بیانیهٔ خود تأکید کرد که این کشور به تنهایی نمی‌تواند مسئولیت همکاری در زمینهٔ برجام را برعهده بگیرد. کاظم غریب‌آبادی افزود: «اگر این امر خدشه دار شود، همه بایستی تأثیرات منفی آن را تحمل کنند.»

ایران همچنین در واکنش خود انگشت اتهام را به سوی کشورهای پیشنهادکنندهٔ این قطعنامه گرفت و اعلام کرد جای تأسف است که این کشورها خود یا سازنده و یا دارندهٔ تسلیحات هسته‌ای هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران نسل جدید موشک‌های کروز دریایی را آزمایش کرد

گروسی در ایران؛ طرفین از «توافق» بر سر اجرای تفاهم اسفند ۱۴۰۱ خبر دادند

گروسی در تهران؛ آژانس با اهرم فشار محدود به دنبال کنترل‌های سخت‌تر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است