Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

باب دیلن در آلبوم تازهٔ خود؛ «در یک بستر می‌خوابم با مرگ و زندگی»

باب دیلن در آلبوم تازهٔ خود؛ «در یک بستر می‌خوابم با مرگ و زندگی»
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Ilia Nickیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

او دربارهٔ مرگ جان اف کندی سروده است: با نفرت می‌کُشیمت، بی حرمت می‌کُشیمت. سُخره می‌کنیمت، شوکه می‌کنیمت. اینها را می‌گذاریم پیش چشمهایت. یکی را هم داریم که بگذاریم سر جایت.

آگهی

باب دیلن، آهنگساز،‌ ترانه‌سرا و خوانندهٔ اسطوره‌ای موسیقی فولک آمریکا به‌تازگی و پس از ۸ سال آلبومی از ساخته‌های خود را با نام «راه‌های زمخت و خشن» روانهٔ بازار کرده است.

این ترانه‌سرای نامدار که در سال ۲۰۱۶ برندهٔ نوبل ادبیات شد، پیش از این، آخرین اثر تماماً ساختهٔ خود را در سال ۲۰۱۲ با نام «طوفان» راهی بازار کرده بود.

او در آلبوم «راه‌های زمخت و خشن» که ۱۰ آهنگ دارد رگه‌های موسیقایی بلوز را با شیوهٔ داستان‌گویی موسیقی فولک درآمیخته است. آوازهایی که او با صدای زنگدار معروفش اجرا کرده گاه محزون‌اند و گاه طنزی تلخ در خود دارند.

به مرگ نوع بشر می‌اندیشم

مضمون غالب تازه‌ترین آلبوم این خوانندهٔ ۷۹ سالهٔ آمریکایی مرگ است. نخستین آهنگ این آلبوم که «بسیاران در منند» نام دارد با این بندها آغاز می‌شود:

«امروز و فردا و دیروز نیز
گلها می‌میرند مانند همه‌چیز»

و کمی بعد می‌سراید:

«در یک بستر می‌خوابم با مرگ و زندگی»

این آهنگساز برجسته، خود در مصاحبه‌ای دربارهٔ مضمون آهنگ‌های آلبوم اخیرش گفت:‌ «به مرگ نوع بشر فکر می‌کنم؛ یعنی به سیر غریب این میمون بی‌پشم.» و افزود: «نه دربارهٔ مرگ خودم بلکه به شکل کلی دربارهٔ مرگ فکر می‌کنم. هر موجود انسانی، هر قدر قوی و مقتدر، وقتی پای مرگ در میان باشد ضعیف است.»

AP
باراک اوباما نشان آزادی را بر گردن باب دیلن می‌آویزد.AP

بسیاری از آهنگ‌های آلبوم «راه‌های زمخت و خشن» به فرهنگ عامه، رویدادهای تاریخی و شخصیت‌های نامدار قرن بیستم می‌پردازد. برای نمونه، آهنگ «پلیدترین قتل» به ماجرای ترور جان اف کندی، رئیس جمهوری پیشین آمریکا اختصاص دارد. خوانندهٔ سالخورده در این ترانه با طنزی تلخ و گزنده دربارهٔ گذشته و امروز آمریکا خطاب به جان اف کندی می‌گوید:

«با نفرت می‌کُشیمَت، بی حرمت می‌کُشیمَت
سُخره می‌کنیمَت، شوکه می‌کنیمَت
اینها را می‌گذاریم پیش چشمهایت
یکی را هم داریم که بگذاریم سر جایت»

خشونت پلیس؛ راست‌گویی‌های یک پیامبر دروغین

شماری از معروفترین آهنگ‌های باب دیلن در دههٔ ۶۰ و ۷۰ میلادی، از جمله آهنگ «گردباد» به خشونت پلیس آمریکا می‌پردازد، موضوعی که امروز دیگر بار در کانون توجه قرار گرفته است. باب دیلن در این آلبوم همچنین در آهنگ «پیامبر دروغین» اشاراتی به شخصیت خود دارد. او چنین می‌سراید:

«من پیامبر دروغین نبودم
فقط آنچه گفتم را سرودم
برای فرود آوردن انتقام
بر سر کسانی آمده بودم»

آخرین تورهای اجرای موسیقی باب دیلن به دلیل انتشار ویروس کرونا لغو شد. او که در سال ۲۰۱۲ مدال آزادی را از دستان باراک اوباما دریافت کرد، در سه دههٔ گذشته پیوسته در سراسر جهان موسیقی اجرا کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایشگاه آثار نقاشی باب دیلن، خواننده، ترانه سرا و برنده جایزه نوبل ادبیات

باب دیلن؛ خنیاگری که نوبل ادبیات را برد

چرا انگلیسی زبان رسمی آمریکا نیست؟