Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

لوكاشنكو پس از دستگیری رقیب اصلی خود: توطئه خارجیان را خنثی کردیم

Nikolai Petrov/BelTA
Nikolai Petrov/BelTA Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویس جمهور بلاروس که قصد دارد برای تمدید دوره زمامداری خود بار دیگر در ماه اوت انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند، این سخنان را یک روز پس از از آن به زبان آورد که ویکتور باباریکو، اصلی‌ترین رقیب سیاسی خود را بازداشت کرد.

آگهی

الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس روز جمعه اعلام کرد که توانسته است توطئه خارجیان را که به دنبال بی‌ثبات کردن این کشور بودند خنثی کند.

لوكاشنكو که قصد دارد برای تمدید دوره زمامداری خود بار دیگر در ماه اوت انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند، این سخنان را یک روز پس از از آن به زبان آورد که ویکتور باباریکو، اصلی‌ترین رقیب سیاسی خود را بازداشت کرد.

او که مدت ۲۶ سال است در این کشور قدرت را در دست دارد، امسال با چالشی جدی برای زمامداری روبروست. زیرا شیوع ویروس کرونا در کنار مشکلات گسترده اقتصادی و نقض حقوق بشر، نارضایتی عمومی علیه او را به سطح کم‌سابقه‌ای افزایش داده است.

اتحادیه اروپا خواستار آزادی فوری ویکتور باباریکو، بانکدار ۵۶ ساله شده است. او یک روز پیش از این به اتهام ارتکاب تخلفات مالی توسط ماموران دستگاه قضایی بلاروس بازداشت شد.

AP
ویکتور باباریکوAP

الكساندر لوكاشنكو مدعی است که رقیب او قصد داشته اعتراضات خیابانی اخیر در این کشور را به سمت قیامی بزرگ مانند آنچه در سال ۲۰۱۴ میلادی در اوکراین روی داد، سوق دهد.

لوكاشنكو که به تازگی روابطش با روسیه تیره شده، اعلام کرد که ویکتور باباریکو توسط دست نشانده‌های روسی کنترل می‌شود. آقای باباریکو پیش از نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، رئیس دفتر منطقه‌ای گازپروم‌بانک روسیه بود.

او حتی مدعی شد که این بانک به تامین مالی کمپین انتخاباتی ویکتور باباریکو پرداخته است؛ ادعایی که از سوی تیم انتخاباتی آقای باباریکو رد شد.

سخنگوی کرملین در واکنش به سخنان الكساندر لوكاشنكو اعلام کرد که روسیه هیچ برنامه‌ای برای دخالت در امور بلاروس ندارد. دیمیتری پسکوف در این باره گفت: «کرملین نامزدی برای انتخابات بلاروس ندارد و نامزد این انتخابات، مردم بلاروس هستند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دعوت بلاروس از روسیه و اوکراین برای حل بحران بر سر شرکت نظامی خصوصی

اتحادیه اروپا تحریم تسلیحاتی بلاروس را تمدید کرد

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت