ظریف وارد ترکیه شد؛ دیدار با لاوروف در مسکو

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ایرنا
ایرنا   -  Copyright  ایرنا

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای گفتگو با مقامات دولت ترکیه، بعد از ظهر روز یکشنبه ۲۵ خرداد راهی این کشور شد.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد سفر وزیر امور خارجه ایران دو روزه خواهد بود و در خصوص موضوعاتی چون روابط دوجانبه و همچنین تحولات منطقه و جهان گفتگو و تبادل نظر میان دو طرف صورت گیرد.

همچنین در حالی که قرار بود، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم در استانبول حضور داشته باشد تا با مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه دیدار کند، این ملاقات به زمان دیگری موکول شد.

وزارت خارجه ترکیه روز یکشنبه تایید کرد که چاوش اوغلو و لاوروف با یکدیگر گفتگو تلفنی داشته‌اند و قرار شده دیدار دو طرف به آینده‌ای نزدیک موکول شود.

آقای ظریف پس از حضور دو روزه در شهر استانبول ترکیه، قرار است برای دیداربا همتای روس خود راهی مسکو شود.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، پیشتر گفته بود که آقای ظریف روزهای یکشنبه و دوشنبه برای دیدارهای کاری و گفتگو با همتایان خود در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی راهی ترکیه و روسیه می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین گفتگو در خصوص روابط دوجانبه تهران - مسکو، برجام و مسائل منطقه‌ای را از جمله مباحث مطرح در دیدارهای ظریف در سفر خود به روسیه خواند.

این سفر در حالی انجام می‌شود که وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که نشست سه کشور ترکیه، ایران و روسیه در مورد سوریه در سطح رؤسای جمهور، به صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد. قرار بود این نشست به میزبانی ایران در اسفند ماه سال گذشته برگزار شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.

پیشتر ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تایید کرده بود که وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه ۱۶ ژون در سفری یک روزه به مسکو خواهد آمد و درباره وضعیت روابط ایران و روسیه و همچنین اجرای برجام با سرگی لاوروف، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید