افزایش قاچاق طلا؛ فلز گرانبهای کنگو از کشورهایی همچون امارات سر در می‌آورد

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد می‌گوید در صورتی که صادرات طلا به صورت رسمی در کنگو انجام می‌شد، دولت این کشور می‌توانست ۱.۸۸ میلیون دلار درآمد از مالیات کسب کند.

آگهی

سازمان ملل متحد می‌گوید میزان تولید و فروش طلا در کشور کنگو بطور منظم ثبت و گزارش نمی‌شود و قاچاق این فلز گرانبها از این کشور آفریقایی افزایش یافته است.

این سازمان در گزارش جدید خود می‌نویسد که طلا از طریق همسایگان شرقی کنگو به صورت غیرقانونی از کشور خارج و به زنجیره‌های جهانی قاچاق می‌‌پیوندد. افزایش میزان قاچاق طلا در کنگو موجبات تامین مالی سیتزه‌جویان و گروه‌های تروریستی در منطقه آفریقا را فراهم ساخته است.

گروه متخصصان سازمان ملل متحد در کنگو در گزارش سالانه خود اعلام کرده‌اند که بیشتری میزان قاچاق در استان‌های کیو شمالی و جنوبی و همچنین ایتوری این کشور صورت گرفته است. طبق این گزارش تخمین زده می‌شود در سال ۲۰۱۹، حداقل ۱.۱ تن طلا از استان ایتوری کنگو استخراج شده است. این درحالیست که تنها ۷۳ کیلوگرم به صورت رسمی از این استان به خارج از کشور صادر شده است. بر اساس این گزارش در صورتی که این میزان طلا به صورت قانونی صادر می‌شد، دولت کنگو می‌توانست به دست‌کم ۱.۸۸ میلیون دلار درآمد حاصل از مالیات دست یابد.

تجارت غیرقانونی طلا عموما با همراهی گروه‌های ستیزه‌جو و جنگجویان شورشی صورت می‌پذیرد و این گروه‌ها از این طریق کسب درآمد می‌کنند.

کارشناسان سازمان ملل متحد می‌گویند کنگو یکی از بزرگترین تولیدکنندگان طلای جهان در حوزه صنایع دستی است در حالیکه یکی از کمترین سهم‌ها را در بازار جهانی به صورت رسمی در صادرات آن در اختیار دارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این طلاها از طریق کامپالا، پایتخت اوگاندا به کشورهایی چون بروندی، روآندا، امارات متحده عربی و تانزانیا منتقل می‌شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طلا در آستانه ثبت رکورد تاریخی؛ شمارش معکوس برای اونس ۱۹۰۰ دلاری

تلاش برای از سرگیری همه پروازها در فرودگاه دوبی؛ چرا امارات برای بارندگی‌های شدید آماده نبود؟

سیلابی بی‌سابقه در کشور بیابانی امارات عربی متحده؛ اختلال در پروازهای فرودگاه دبی