دانشمند بریتانیایی: اگر قرنطینه یک هفته زودتر آغاز می‌شد، نیمی‌ از قربانیان حالا زنده بودند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یکی از بیمارستان‌های بریتانیا
یکی از بیمارستان‌های بریتانیا   -   کپی رایت  AP Photo

یکی از مشاوران پیشین دولت بریتانیا می گوید اگر این کشور یک هفته زودتر قرنطینه سراسری را به اجرا می گذاشت شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا می توانست «دست‌کم به نصف» کاهش باید.

به گزارش رسانه‌های بریتانیا نیل فرگوسن، استاد کالج سلطنتی لندن به نمایندگان مجلس عوام گفته است که به اعتقاد او وزرای دولت محافظه کار این کشور تصمیمات درستی در مورد شیوع بیماری «کووید ۱۹» اتخاذ کردند. او با این حال زمان اتخاذ این تصمیم ها را زیر سوال برد.

مشاور پیشین دولت بریتانیا به کمیته علمی مجلس عوام گفت: «سرعت شیوع بیماری قبل از اجرای قرنطینه سراسری هر سه تا چهار روز دو برابر می شد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیل فرگوسن پیش از این در ماه مارس (اسفند فروردین) تخمین زده بود که شیوع ویروس جدید کرونا جان حداکثر ۲۰ هزار نفر را خواهد گرفت. این در حالی است که بنا به آمار رسمی تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر در بریتانیا بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» جان خود را از دست داده اند. او در بخشی از سخنانش تاکید کرد که دانشمندان در ماه مارس میزان شیوع ویروس جدید کرونا را دستکم گرفته بودند.

به گفته نیل فرگوسن شمار قربانیان ویروس جدید کرونا در بریتانیا در نهایت از ۵۰ هزار نفر فراتر خواهد رفت. به این ترتیب بنا به گفته این مشاور پیشین دولت بریتانیا اگر قرنطینه سراسری در این کشور یک هفته زودتر اجرا می شد احتمالا از مرگ ۲۵ هزار نفر جلوگیری می شد.

AP Photo
یکی از اعضای کادر درمانی بریتانیا دست بیمار مبتلا به کرونا را می‌فشاردAP Photo

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در روز ۲۳ مارس (چهارم فروردین) اجرای قرنطینه سراسری در کشورش را اعلام کرد. نیل فرگوسن در ابتدای شیوع نوع جدید ویروس کرونا یکی از مشاوران اصلی دولت بریتانیا در زمینه مقابله با این ویروس بود. او پس از اجرای قرنطینه سراسری مجبور شد به دلیل نقض مقررات قرنطینه از مقامش به عنوان مشاور دولت کناره گیری کند.

نخست وزیر بریتانیا پیش از اعلام اجرای قرنطینه سراسری راهبرد ایجاد «مصونیت جمعی» را در برابر شیوع ویروس جدید کرونا دنبال می کرد. اما پس از افزایش شمار مبتلایان و جان باختگان در اواسط مارس (اواخر اسفند) مجبور به تغییر رویه شد.