Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رمزگشایی تصاویر ماهواره‌ای از زمان واقعی شیوع کرونا در چین

تصاویر ناسا از منطقه‌ای در ووهان چین، در روزهای ۱۰ ژانویه و ۴ فوریه ۲۰۲۰، پیش و پس از قرنطینه
تصاویر ناسا از منطقه‌ای در ووهان چین، در روزهای ۱۰ ژانویه و ۴ فوریه ۲۰۲۰، پیش و پس از قرنطینه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهشگران دانشگاه هاروارد تصاویر ماهوار‌ه‌ای از بیمارستان‌های ووهان را همراه جستجوهای آنلاین مردم این شهر دربارهٔ علائم بیماری کووید-۱۹ بررسی کردند.

آگهی

بازبینی تصاویری که ماهواره‌ها از اوضاع سال گذشتهٔ شهر ووهانِ چین ثبت کرده‌اند نشان می‌دهد که شیوع ویروس کرونا بسیار پیشتر از آنکه قبلا گمان می‌رفت آغاز شده است.

پژوهشگران دانشکدهٔ پزشکی دانشگاه هاروارد بیش از ۱۱۰ تصویر ماهواره‌ای را از ۶ بیمارستان اصلی این شهر، در فاصلهٔ ماه‌های ژانویهٔ ۲۰۱۸ تا آوریل سال ۲۰۲۰ به‌دقت بررسی کردند.

آنان همزمان جستجوهای آنلاین مردم شهر را دربارهٔ علائم این بیماری، نظیر «سرفه» و «اسهال» بر روی موتور جستجوی اینترنتی چین موسوم به «بایدو» از آوریل ۲۰۱۷ تا ماه مه ۲۰۲۰ زیر نظر گرفتند.

این محققان دریافتند که افزایش مراجعهٔ مردم به بیمارستان‌ها و جستجوی علائم خاص بیماری کووید-۱۹ روی اینترنت هر دو بسیار پیشتر از زمان رسمی شیوع ویروس کرونا روی داده است.

AP Photo
جستجوی اینترنتی مردم دربارهٔ علائم بیماری کرونا از ماه‌ها قبل از زمان رسمی شیوع بیماری در ووهان آغاز شده بودAP Photo

از مشاهدهٔ تصاویر ماهواره‌‌ای چنین بر می‌آید که پارکینگ‌ بیمارستان‌ها، در ماه اوت سال ۲۰۱۹، شلوغ و شلوغ‌تر می‌شود تا جایی که این ازدحام در ماه دسامبر به اوج می‌رسد.

محققان دانشگاه هاروارد می‌گویند گرچه میزان جستجوی اینترنتی برای علائم سرفه با موسم آنفولانزای فصلی بالاوپایین می‌رود اما جستجوی «اسهال» که مشخصا از علائم ویروس کروناست رابطهٔ روشنی با بیماری همه‌گیر کنونی دارد.

این پژوهشگران می‌گویند احتمال دارد اطلاعات گردآوری شده هم مشکلاتی داشته باشند و کار آنها نمی‌تواند چیزی را ۱۰۰ درصد ثابت کند، اما در کل معتقدند که پژوهش کنونی این فرضیه را تقویت می‌کند که ویروس کرونا پیش از شیوع انفجاری‌اش در بازار ووهان، احتمالا در جنوب چین پدید آمده بوده است.

شماری از دولت‌ها از جمله ایالات متحده به سختی از چین انتقاد کرده‌‌اند که چرا در اطلاع‌رسانی دربارهٔ این بیماری همه‌گیر کوتاهی کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا حتی در یکی دو نوبت تهدید کرد که کمک عظیم کشورش به سازمان جهانی بهداشت را به خاطر آنچه «همدستی با چین» و «عملکرد ضعیف این سازمان در واکنش به بیماری همه‌گیر کووید-۱۹» می‌خواند قطع خواهد کرد.

کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت ماه گذشته با اکثریت آراء خواستار آن شدند که دربارهٔ شیوهٔ برخورد این سازمان با بحران ویروس کرونا بررسی مستقل و بی‌طرفانه‌ای صورت گیرد.

تا کنون بیش از ۷ میلیون تن از مردم جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و حدود ۴۰۶ هزار نفر از آنان در اثر دچار شدن به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیوع «جدی» کرونا در پکن؛ مدارس تنها دو هفته پس از بازگشایی تعطیل شدند

سازمان جهانی بهداشت: بیش از ۱۰۰ مورد ابتلا به کرونا در پکن تائید شده است

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا از دو میلیون نفر فراتر رفت