ایران: افشا کننده محل استقرار و تردد قاسم سلیمانی به‌زودی اعدام می‌شود

قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس ایران
قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس ایران Copyright خبرگزاری مهر
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد فردی که محل استقرار و ترددهای قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس را جمع آوری و در اختیار «بیگانه» می‌گذاشت به زودی اعدام می‌شود.

آگهی

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد فردی که محل استقرار و ترددهای قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس را جمع آوری و در اختیار «بیگانه» می‌گذاشت به زودی اعدام می‌شود. با این حال در توضیحات تکمیلی قوه قضاییه آمده که این فرد در مهر ماه ۱۳۹۷ یعنی یکسال و سه ماه قبل از کشته شدن قاسم سلیمانی بازداشت شده است. 

آقای اسماعیلی نام این فرد را «محمود موسوی مجد» عنوان کرد و افزود: « اخیرا سید محمود موسوی مجد فرزند سیدکاظم که هم به سرویس موساد و هم به سرویس سیا در قبال اخذ دلار امریکایی برای آنها در حوزه‌های امنیتی و نیروهای مسلح بویژه سپاه قدس و محل استقرار و ترددهای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اطلاعاتی جمع‌آوری کرده و در اختیار بیگانه می گذاشت به اعدام محکوم شد.»

وی در نشست خبری امروز خود تصریح کرد که شعبه ۱۹ دیوانعالی این حکم را تأیید کرده است و به زودی اجرا می‌شود.

این نخستین بار است که نام چنین فردی در پرونده قاسم سلیمانی اعلام می‌شود با این حال به‌نظر می‌رسد این فرد ارتباط مستقیمی با عملیات کشته شدن فرمانده پیشین سپاه قدس ایران ندارد.

خودروی حامل قاسم سلیمانی بامداد جمعه سه ژانویه ۲۰۲۰ (۱۳ دی ۱۳۹۸)، در عملیاتی موسوم به «آذرخش کبود» در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف حملهٔ پهپادهای نیروهای ایالات متحده قرار گرفت و او به‌همراه شماری از فرماندهان سپاه و حشد شعبی جان باخت.

توضیحات تکمیلی قوه قضاییه ایران درباره فردی که قبل از دی ۹۸ بازداشت شده است

چند ساعت پس از اعلام این خبر از سوی سخنگوی قوه‌ قضاییه ایران، مرکز رسانه‌ای این نهاد اقدام به انتشار اطلاعات بیشتری کرد که نشان می‌دهد فرد مورد نظر در مهر ماه ۱۳۹۷ یعنی یکسال و سه ماه قبل از کشته شدن قاسم سلیمانی بازداشت شده است. 

در اطلاعیه مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه ایران آمده است:  «پرونده وی ارتباطی با اقدام تروریستی دولت امریکا در به شهادت رساندن فرمانده سپاه قدس ندارد.»

بر اساس این گزارش پس از بازداشت موسوی مجد در تاریخ ۱۸ مهرماه ۹۷، شعبه ۱۵دادگاه انقلاب اسلامی به اتهامات انتسابی وی رسیدگی و در تاریخ ۳ شهریور ۹۸ حکم اعدام وی را صادر می کند که با اشکال و ایراد دیوان عالی کشور حکم دوباره به محکمه برگشته و دادگاه بار دیگر در تاریخ ۴ اسفند ۹۸ و بررسی مجدد پرونده حکم اعدام وی را تایید و دوباره پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال می‌کند و هم اکنون این حکم در دیوان عالی کشور نیز تایید شده است.

با این حال حدود سه ماه پیش از کشته شدن فرمانده پیشین سپاه قدس، حسین طائب، مسئول وقت اطلاعات سپاه گفته بود که نیروهای تحت امرش دست‌اندرکاران عملیات ترور قاسم سلیمانی را دستگیر کرده‌اند. به نظر می‌رسد اشاره طائب در آن زمان به فردی باشد که هم اکنون طبق گفته مقام‌های قضایی ایران حکم اعدامش نهایی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد