فرانسه؛ چه بر سر آداما ترائوره آمد؟

تظاهرات در برابر ساختمان دادگستری پاریس
تظاهرات در برابر ساختمان دادگستری پاریس Copyright Michel Euler/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تا کنون شش کارشناسی با نتایج ضد و نقیض درباره علت مرگ آداما ترائوره ارائه شده است که آخرین آنها 29 می ۲۰۲۰ به درخواست دادگاه صادر شد و نتیجه نهایی نداشت. در این گزارش، پزشکان کارشناس به احتمال مرگ به علت «ورم ریوی» اشاره کرده‌‌اند.

آگهی

چهار سال بعد از مرگ آداما ترائوره این پرونده که تبدیل به نمادی از خشونت‌های پلیسی در فرانسه شده است.

آداما ترائوره، جوان سیاهپوست ۲۴ ساله در ۱۹ ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی هنگامیکه در بازداشت نیروهای ژاندارمری فرانسه به سر می‌برد، جان باخت. مرگ او حدود دو ساعت پس از دستگیری در شهر «بومون‌سور‌اواز» فرانسه و پس از تعقیب و گریزی میان او و نیروهای ژاندارمری روی داد.

هیچ شاهد یا تصویر ویدئویی در این باره منتشر نشده است و تنها شهادت سه ژاندارمی که او را دستگیر کردند و کارشناسی‌های پزشکی مبنای قضاوت بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دادگاه رسیدگی به این حادثه سرانجام هفته گذشته، ژاندارم‌ها را در قبال حادثه مرگ او تبرئه کرد. این حکم اعتراض بسیاری به ویژه فعالان حقوق رنگین ‌پوستان فرانسه را در پی داشت. بر این اساس تجمعی روز سه‌شنبه ۲ ژوئن مقابل کاخ دادگستری پاریس برنامه‌ریزی شد. این راهپیمایی همزمان با اعتراضات گسترده‌ای برگزار شد که از هفته گذشته در بسیاری از شهرهای ایالات متحده آمریکا در پی مرگ جورج فلوید آغاز شده است.

جدال کارشناس‌ها درباره علت مرگ آداما

در سال ۲۰۱۶ اولین کارشناسی پزشکی قانونی درباره علت مرگ مرد جوان نتیجه بخش نبود اما اشاره به حالت خفگی و نشانه‌های عفونت در ناحیه ریه و کبد می‌کرد.

در آن هنگام دادستان منطقه پونتواز که شاهد اعتراضات علیه خشونت پلیسی بود، تنها به یک «عفونت شدید» اشاره کرد و حالت خفگی ذکر شده در گزارش پزشکی قانونی را مطرح کرد. پس از آن، یک کارشناسی جدید بر حالت خفگی تاکید کرد و دادستان به دروغگویی متهم شد. در آن زمان، خانواده ترائوره «کمیته حقیقت برای آداما» را تشکیل داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در چهار سالی که از مرگ او می گذرد اعضای خانواده او اصرار دارند علت مرگ، کوبیدن او بر زمین و فشار بر بدنش توسط ژاندارم‌ها بوده است. اما ژاندارم‌ها استفاده از چنین حرکتی را رد می‌کنند. با این حال در اولین شهادت خود در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بودند «ما برای دستگیری او از زور لازم استفاده کردیم، ولی او وزن همه ما را متحمل شد.»

تا کنون شش کارشناسی با نتایج ضد و نقیض در این باره ارائه شده است که آخرین آنها ۲۹ می ۲۰۲۰ به درخواست دادگاه صادر شد و نتیجه نهایی نداشت. در این گزارش، پزشکان کارشناس به احتمال مرگ به علت «ورم ریوی» اشاره کرده‌‌اند.

بیشتر بخوانید:

اما خانواده ترائوره با اعلام اینکه پزشکان کمیته کارشناسی متخصص نیستند اعلام کرده از این کارشناسی شکایت خواهد کرد و گزارش کارشناسی دیگری را ارائه کرده که علت مرگ را «خفگی ناشی از خوابانده شدن بر شکم» اعلام کرده است. اما مأموران بازداشت از استفاده از چنین روشی برای دستگیری او را رد می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس‌های فرانسه در اعتراض به دولت دستبندها را زمین انداختند

پاپ فرانسیس: هر نوعی از نژادپرستی غیرقابل تحمل است

جنجال نقض مقررات کرونایی در تجمع ضدنژادپرستی آمستردام