نخست وزیرلهستان در اقدامی بی‌سابقه از پارلمان درخواست رای اعتماد مجددکرد

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
ماتئوش موراویه‌تسکی
ماتئوش موراویه‌تسکی   -   کپی رایت  AP Photo

نخست وزیر لهستان در اقدامی بی‌سابقه از پارلمان کشور خواست برای تایید قدرت حزب حاکم PiS، قانون و عدالت، به دولت وی رای اعتماد بدهد. ماتئوش موراویه‌تسکی رسما در پیام خود به پارلمان گفت: « اگر به اندازه كافی آراء دارید، دولت ما را عزل كنید. اگر اینطور نیست، اجازه دهید بکارمان برسیم و مزاحم نشوید.»

به نظر می رسد که نخست وزیر این چالش را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری لهستان که قرار است در ۲۸ ژوئن برگزار شود، برای جلب آرای بیشترمطرح می کند.

آندرژ دودا، رئیس جمهوری کنونی که متحد حزب ملی گرای PiS است تا چند هفته پیش، بخت اول پیروزی مجدد در انتخابات پیش رو بود اما آخرین نظرسنجی‌ها نشان می دهد که نامزد حزب راست میانه رو، رافال تریاسکوفسکی می تواند جای او را بگیرد. آقای تریاسکوفسکی شهردار ورشو، پایتخت کشور است.

یک نظرسنجی در روز دوشنبه نشان داد که دودا در دور دوم هم در رقابت با تریاسکوفسکی و هم در مبارزه با رقیب او، مجری تلویزیونی سیمون هولوونیا شکست خواهدخورد.

رافال چودوروک، محقق علوم سیاسی ازدانشگاه ورشو می گوید: « (رای اعتماد) یک تلاش است در این که نشان دهد قدرت اکثریت حاکم، پایدار است.»

انتخاب مجدد دودا برای ادامه اجرای استراتژیهای حزب قانون وعدالت که یکی از مهمترین آنها اصلاحات قضایی لهستان است اهمیت زیادی دارد. اتحادیه اروپا ومنتقدین دولت کنونی لهستان می گویند که اصلاحات جدید قضایی استقلال قضات را کاهش می دهد و دموکراسی را به خطر خواهدانداخت.