نخست وزیرلهستان در اقدامی بی‌سابقه از پارلمان درخواست رای اعتماد مجددکرد

ماتئوش موراویه‌تسکی
ماتئوش موراویه‌تسکی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان از حزب حاکم قانون عدالت برای تایید سیاست های دولت خود از پارلمان درخواست کرد به اعضای دولت رای اعتماد مجدد بدهند.

آگهی

نخست وزیر لهستان در اقدامی بی‌سابقه از پارلمان کشور خواست برای تایید قدرت حزب حاکم PiS، قانون و عدالت، به دولت وی رای اعتماد بدهد. ماتئوش موراویه‌تسکی رسما در پیام خود به پارلمان گفت: « اگر به اندازه كافی آراء دارید، دولت ما را عزل كنید. اگر اینطور نیست، اجازه دهید بکارمان برسیم و مزاحم نشوید.»

به نظر می رسد که نخست وزیر این چالش را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری لهستان که قرار است در ۲۸ ژوئن برگزار شود، برای جلب آرای بیشترمطرح می کند.

آندرژ دودا، رئیس جمهوری کنونی که متحد حزب ملی گرای PiS است تا چند هفته پیش، بخت اول پیروزی مجدد در انتخابات پیش رو بود اما آخرین نظرسنجی‌ها نشان می دهد که نامزد حزب راست میانه رو، رافال تریاسکوفسکی می تواند جای او را بگیرد. آقای تریاسکوفسکی شهردار ورشو، پایتخت کشور است.

یک نظرسنجی در روز دوشنبه نشان داد که دودا در دور دوم هم در رقابت با تریاسکوفسکی و هم در مبارزه با رقیب او، مجری تلویزیونی سیمون هولوونیا شکست خواهدخورد.

رافال چودوروک، محقق علوم سیاسی ازدانشگاه ورشو می گوید: « (رای اعتماد) یک تلاش است در این که نشان دهد قدرت اکثریت حاکم، پایدار است.»

انتخاب مجدد دودا برای ادامه اجرای استراتژیهای حزب قانون وعدالت که یکی از مهمترین آنها اصلاحات قضایی لهستان است اهمیت زیادی دارد. اتحادیه اروپا ومنتقدین دولت کنونی لهستان می گویند که اصلاحات جدید قضایی استقلال قضات را کاهش می دهد و دموکراسی را به خطر خواهدانداخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توسک خطاب به لهستانی ها: بخاطر نجابت انسان انتخابات را تحریم کنید

پارلمان اروپا لهستان و مجارستان را برای تضعیف «ارزش‌های اروپایی» سرزنش کرد

مجارستان، لهستان و جمهوری چک با عدم پذیرش پناهجویان تعهدات و قوانین اتحادیه اروپا را نقض کرده‌اند