تغییرات آب و هوایی دلیل احتمالی نشت سوخت در سیبری است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
محل نشت سوخت در سیبری
محل نشت سوخت در سیبری   -   کپی رایت  AP Photo

مسئولان شرکت «نوریلسک نیکل» در روسیه می گویند تغییرات آب و هوایی ممکن است دلیل نشت گسترده سوخت در سیبری باشد. 

مقامات روسیه به دنبال حادثه نشت ۲۰ هزار تن گازوئیل از یک انبار سوخت متعلق به شرکت «نوریلسک نیکل» در سیبری وضعیت اضطراری اعلام کرده اند. این حادثه که در روز ۲۹ مه (۹ خرداد) روی داد بر نگرانی ها از تاثیر تغییرات آب و هوایی بر تاسیسات موجود در سیبری افزوده است.

دانشمندان پیش از این بارها هشدار داده بودند که آب شدن یخ ها ممکن است تهدیدی علیه استحکام ساختمان ها و خطوط انتقال نفت و گاز در مناطقی باشد که پیش از این همواره پوشیده از یخ بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP/RU-RTR Russian Television
محل نشت گازوئیل در روسیهAP/RU-RTR Russian Television

سازمان غیردولتی «صلح سبز» (Greenpeace) از حادثه نشت گسترده سوخت در سیبری به عنوان بزرگترین حادثه از این جنس در شمالگان یاد کرد. این سازمان مدافع محیط زیست همچنین این حادثه را با نشت نفت در سواحل ایالت آلاسکای آمریکا در سال ۱۹۸۹ میلادی مقایسه کرده است. 

هر چند دلیل نشت گازوئیل از انبار «نوریلسک نیکل» در سیبری هنوز مشخص نشده است اما سرگئی دیاچنکو، معاون این شرکت روسی روز پنجشنبه از آب شدن یخ ها به عنوان دلیل احتمالی این حادثه یاد کرد. سرعت گرمایش زمین در شمالگان دو برابر دیگر مناطق کره زمین است.

نشت گازوئیل از انبار شرکت «نوریلسک نیکل» منجر به آلودگی محیط زیست در منطقه سیبری از جمله رودخانه ها شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه با وجود گذشت پنج روز از حادثه نشت گازويبل در سیبری وضعیت اضطراری اعلام کرد. او همچنین از واکنش مقامات محلی به این حادثه انتقاد کرد. 

ارزش سهام شرکت «نوریلسک نیکل» در بورس مسکو طی روزهای گذشته حدود هفت درصد کاهش پیدا کرده است.