Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عوامل خارجی؛ تاکتیک برخی مقامات آمریکایی در نامشروع جلوه دادن مطالبات؟

معترضان به درگذشت جورج فلوید در مینیاپولیس
معترضان به درگذشت جورج فلوید در مینیاپولیس Copyright John Minchillo/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright John Minchillo/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در روزهای اخیر و در پی اعتراضات و ناآرامیها در ایالات متحده بسیاری از مقامات ایالتی و شخص رئیس جمهوری، «عوامل خارجی» را در دلیل اصلی آشوبها و خرابکاری ها دانسته اند. رادیو و تلویزیون ملی کانادا به نقل یک استاد دانشگاه می گوید این روشی قدیمی برای نامشروع جلوه دادن مطالبات مردمی است.

آگهی

برخی از مقامات ایالات متحده در روزهای اخیر «عوامل خارجی» وغیربومی، را دلیل شورش و آشوب‌های خیابانی دانسته اند،‌ اتهامی که به نقل از رادیو و تلویزیون ملی کانادا، «تاکتیکی قدیمی برای نامشروع جلوه دادن خواسته‌های برحق معترضان در ایالات متحده است.»

به گفته رادیو و تلویزیون ملی کانادا، مقامات آمریکایی که در ایالت‌های متعدد مشغول بکارند برای حفظ مشروعیت خویش سعی می کنند بخش اعظمی از معترضان را « گروه‌های تربیت شده که از خارج ایالت می آیند» معرفی کنند.

تیم والتز، فرماندار مینه سوتا یکی از آنهاست. وی در دو سخنرانی مختلف پس از اعتراضاتی که در پی مرگ جورج فلوید در مینیاپولیس آغاز شد، «عوامل خارجی» و «گروه‌های غیربومی در مینه سوتا» را مسئول خرابکاریها و آشوب‌ها دانست. تیم والتز در یکی از این سخنرانیها گفت: « بهترین تخمین ما درباره گروه‌های معترض این است که ۲۰ درصد تنها از اهالی این ایالت هستند وبقیه از خارج ( از ایالت) می آیند.»

اظهارات مشابهی توسط شهردارهای مینیاپولیس و سنت پاول نیزانجام شد. البته شهردار سنت پاول مدتی بعد ادعایش را پس گرفت و گفت: «اطلاعات غلطی به او داده بودند.»

از همه مهم تر البته اظهارات رئیس جمهوری ایالات متحده دونالد ترامپ بود. وی نیز روز شنبه در صفحه توییترش اظهارات تیم والتز را تکرار کرد و نوشت: «دیشب ۸۰٪ از آشوبگران در مینیاپولیس از خارج از ایالت بودند. آنها به مشاغل، خانه ها، و اجتماع خوب و زحمتکش ساکنان مینیاپولیس که صلح و برابری می خواهند، آسیب می رسانند.»

تاکتیک «عوامل خارجی» ، استراتژی دو حزب رقیب در آمریکا

مقامات امریکایی در سایر شهرها و ایالت‌هایی که صحنه اعتراضات و ناآرامی بودند اظهارات مشابهی بیان کردند. مهم تر این که به نظر می رسد این روش در هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات دنبال می شود. از جمله شهردار دموکرات نیویورک، بیل دو بلازیو که دختر خودش نیز در جریان ناآرامی‌های نیویورک بازادشت شد.

یوهورو ویلیامز، معاون دانشکده هنروعلوم دانشگاه سنت توماس در شهر سنت پاول در گفتگو با رادیو و تلویزیون ملی کانادا می گوید: « ادعاهای مقامات درباره عوامل خارجی خاطرات جنبش‌های مبارزه سیاهان در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی را زنده می کند.» به گفته این استاد دانشگاه کلانترها و مقامات سیاسی بسیاری از ایالات خصوصا در جنوب آمریکا با «عاملیت قراردادن خارجی‌ها می خواهند نشان دهند که نگرانی جنبش‌های محلی و ایالتی ارتباطی با اعتراضات ندارد».

به گفته آقای ویلیامز از همین طریق مقامات قصد دارند تمرکز افکار عمومی را از چالشی چون «نژادپرستی» برگردانده و به چالش‌های امنیتی سوق دهند.

این استاد دانشگاه که خود در بسیاری از اعتراضات در روزهای اخیر در ایالت مینه سوتا حاضر بوده می گوید اغلب معترضان را افراد محلی تشکیل می دهند که به گفته خودشان سال هاست صدایشان شنیده نشده است و مقامات خواسته‌هایشان را نادیده می گیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر فعلی و سابق‌ دفاع در تقابل با رئیس‌جمهوری آمریکا؛ پاسخ تند و خشن ترامپ

وزیر دفاع آمریکا با اعزام نیروهای ارتش به شهرها «مخالف» است

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود