طالبان گزارش سازمان ملل و ترور امام مسجد جامع وزیر اکبر خان کابل را رد کرد

گروه طالبان
گروه طالبان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد در گزارش خود آورده است که القاعده با ۴۰۰ تا ۶۰۰ نیرو در ۱۲ ولایت افغانستان فعال است و یک اردوگاه آموزشی در شرق این كشور نیز دارد

گروه طالبان افغانستان گزارش روز دوشنبه سازمان ملل متحد مبنی بر خلف توافق‌نامه این گروه با آمریکا، حفظ روابط نزدیک با القاعده و ترور روحانی سرشناس را رد کرد.

آگهی

سازمان ملل متحد در گزارش خود آورده است که القاعده با ۴۰۰ تا ۶۰۰ نیرو در ۱۲ ولایت افغانستان فعال است و یک اردوگاه آموزشی در شرق این كشور نیز دارد و روابط طالبان با متحدانش از جمله شبکه حقانی و القاعده همچنان عمیق و بر پایه دوستی، سابقه مبارزاتی مشترک، همدلی اعتقادی و ازدواج‌های درون‌گروهی است.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی گروه طالبان با رد این گزارش گفت که این گروه به توافق‌نامه خود با آمریکا متعهد است و مندرجات آن را عملی می‌کند. وی افزود طالبان «به هیچ‌کسی اجازه نمی‌دهند که خاک افغانستان را بر ضد امنیت کسی استفاده کند، یا با استفاده از خاک ما، بر ضد کسی اعانه جمع کند».

همزمان، ذبیح‌الله مجاهد هرگونه دست داشتن در ترور «ایاز نیازی» روحانی سرشناس را رد کرد و ضمن ابراز تاسف، این حمله را محکوم کرد و آن را «جنایتی بزرگ» خواند. 

امرالله صالح؛ معاون اول ریاست‌ جمهوری افغانستان اما طالبان را مسئول این حمله دانست و نوشت: «طالب‌ها نمی‌توانند با نوشتن دو جمله خود را از این جنایت و ترور برائت دهند. طالب مخترع و آغازگر عمل زشت انفجار در مسجد، قتل عام علمای دین که بیرون از پاکستان درس خوانده‌اند، انتحار علیه شخصیت‌های قومی، سیاسی و علمی در کشور است.» 

ایاز نیازی، امام و‌ خطیب مسجد جامع وزیر اکبر خان کابل روز سه شنبه ۱۳ خرداد/جوزا بر اثر انفجاری در محوطه مسجد کشته شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزادی ۷۱۰ زندانی دیگر در افغانستان؛ طالبان آمار دولتی را رد کرد

دست‌کم ۱۸ امدادگر یک سازمان غیردولتی سوئیسی در افغانستان بازداشت شدند

پایان غیبت چند ماهه؛ رییس‌الوزرایِ حکومت طالبان به سر کارش در کابل بازگشت