طالبان گزارش سازمان ملل و ترور امام مسجد جامع وزیر اکبر خان کابل را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گروه طالبان
گروه طالبان   -   کپی رایت  AP Photo

گروه طالبان افغانستان گزارش روز دوشنبه سازمان ملل متحد مبنی بر خلف توافق‌نامه این گروه با آمریکا، حفظ روابط نزدیک با القاعده و ترور روحانی سرشناس را رد کرد.

سازمان ملل متحد در گزارش خود آورده است که القاعده با ۴۰۰ تا ۶۰۰ نیرو در ۱۲ ولایت افغانستان فعال است و یک اردوگاه آموزشی در شرق این كشور نیز دارد و روابط طالبان با متحدانش از جمله شبکه حقانی و القاعده همچنان عمیق و بر پایه دوستی، سابقه مبارزاتی مشترک، همدلی اعتقادی و ازدواج‌های درون‌گروهی است.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی گروه طالبان با رد این گزارش گفت که این گروه به توافق‌نامه خود با آمریکا متعهد است و مندرجات آن را عملی می‌کند. وی افزود طالبان «به هیچ‌کسی اجازه نمی‌دهند که خاک افغانستان را بر ضد امنیت کسی استفاده کند، یا با استفاده از خاک ما، بر ضد کسی اعانه جمع کند».

همزمان، ذبیح‌الله مجاهد هرگونه دست داشتن در ترور «ایاز نیازی» روحانی سرشناس را رد کرد و ضمن ابراز تاسف، این حمله را محکوم کرد و آن را «جنایتی بزرگ» خواند. 

امرالله صالح؛ معاون اول ریاست‌ جمهوری افغانستان اما طالبان را مسئول این حمله دانست و نوشت: «طالب‌ها نمی‌توانند با نوشتن دو جمله خود را از این جنایت و ترور برائت دهند. طالب مخترع و آغازگر عمل زشت انفجار در مسجد، قتل عام علمای دین که بیرون از پاکستان درس خوانده‌اند، انتحار علیه شخصیت‌های قومی، سیاسی و علمی در کشور است.» 

ایاز نیازی، امام و‌ خطیب مسجد جامع وزیر اکبر خان کابل روز سه شنبه ۱۳ خرداد/جوزا بر اثر انفجاری در محوطه مسجد کشته شد.