Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بوش و اوباما با نکوهش آشوبگری خواستار «حاکمیت قانون» و «دولت پاسخگو» شدند

 Former President Barack Obama and former President George W. Bush
Former President Barack Obama and former President George W. Bush Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باراک اوباما و جورج دبلیو بوش، روسای جمهوری سابق آمریکا با انتشار مطالبی جداگانه ضمن محکوم کردن غارت و تخریب اموال عمومی توسط عده‌ای از معترضان آمریکایی خواستار پیگیری خواسته‌های به حق مردم از روش‌های صلح‌آمیز و تقویت دموکراسی شدند.

آگهی

باراک اوباما و جورج دبلیو بوش، روسای جمهوری سابق آمریکا با انتشار مطالبی جداگانه ضمن محکوم کردن غارت و تخریب اموال عمومی توسط عده‌ای از معترضان آمریکایی خواستار پیگیری خواسته‌های به حق مردم از روش‌های صلح‌آمیز و تقویت دموکراسی شدند.

باراک اوباما در مقاله‌ای که در Medium.com منتشر کرده، نوشت:«موج اعتراض‌ها در سرتاسر کشور بیانگر ناامیدی واقعی و قانونی از عدم موفقیت در چندین دهه برای اصلاح رویه‌های پلیس و سیستم عدالت کیفری گسترده در ایالات متحده است.» او سپس اعتراض اکثریت قریب به اتفاق معترضان را صلح‌آمیز، شجاعانه، مسئولانه و الهام‌بخش توصیف کرد و آنها را مستحق احترام و پشتیبانی خواند.

با این حال، رییس جمهوری سابق آمریکا خواستار توقف خشونت و تخریب اموال عمومی از سوی اقلیتی از معترضان شد و تاکید کرد که خشونت چه بر مبنای خشم واقعی و چه بر اساس فرصت‌طلبی، بسیاری از مردم بیگناه را در معرض خطر قرار می‌دهد و امکان خدمت رسانی در مناطق کمترتوسعه یافته را مختل می‌کند.

آقای اوباما سپس به رد فرضیه معترضان آمریکایی پرداخت که به تعبیر او معتقدند:«تنها با اعتراض‌ و اقدام عملی می‌توان باعث ایجاد تغییر شد و رای دادن و مشارکت در انتخابات اتلاف وقت است.» در مقابل، رییس جمهوری پیشین آمریکا تاکید کرد که آرزوها و خواست‌های عمومی در بستر دموکراسی باید به قوانین خاص و شیوه‌های نهادینه تبدیل شوند و این مهم تنها زمانی اتفاق می‌افتد که «دولت پاسخگو» در برابر خواست عمومی انتخاب شود.

همچنین جورج دبلیو بوش، رییس جمهوری اسبق ایالات متحده نیز روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز تاثر خود و همسرش از مرگ جورج فلوید خواستار بررسی دلایل ناکامی آمریکا در توقف «آزار، اذیت و تهدید» بسیاری از آفریقایی تبارهای ساکن این کشور شد.

آقای بوش نیز ضمن محکوم کردن غارت و تخریب اموال عمومی از سوی برخی از معترضان، یادآور شد که خواستار پایان دادن به «نژادپرستی سیستماتیک» در جامعه آمریکا شد.

رییس جمهوری اسبق آمریکا سپس خاطرنشان کرد که عدالت پایدار تنها از راه‌های مسالمت آمیز برقرار خواهد شد و در عین حال صلح پایدار نیز مستلزم وجود عدالت واقعی است.

آقای بوش در پایان این بیانیه، راه برون رفت از وضعیت فعلی را «حاکمیت قانون» و «مشروعیت نظام حقوقی» عنوان کرد.

شهرهای مختلف ایالات متحده آمریکا طی ۹ روز گذشته شاهد حضور گسترده معترضان به کشته شدن جورج فلوید، مرد ۴۶ ساله سیاه‌پوست به دست پلیس بوده است. غارت مغازه‌‌ها و تخریب اموال عمومی توسط معترضان در برخی از ایالت‌ها دولت دونالد ترامپ را ناگزیر از اعلام ساعت منع تردد در شهرهای مختلف کرده است. آقای ترامپ همچنین ضمن متهم کردن مقام‌های دموکرات ایالت‌های مختلف آمریکا به مماشات با معترضان، خواستار مداخله ارتش برای پایان دادن به این اعتراض‌ها شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد رامسفلد، وزیر دفاع اسبق آمریکا و معمار جنگ عراق درگذشت

اوباما خطاب به جوانان: حوادث امروز آمریکا بیدارباش و فرصتی استثنایی است

بایدن پس از اشتباه گرفتن زلنسکی با پوتین: مصمم به ادامه رقابت هستم و ترامپ را شکست خواهم داد