Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پرواز موفقیت‌آمیز بزرگترین هواپیمای تمام الکتریکی جهان در آسمان واشنگتن

euronews
euronews Copyright 
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمل و نقل هوایی اساسا یک صنعت مبتنی بر سوخت فسیلی است که روزانه ۵ میلیون بشکه نفت را مصرف می‌کند. تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی میزان انتشار گاز دی اکسید کربن توسط پروازهای تجاری ۹۱۸ میلیون متریک تن بوده که معادل میزان آلایندگی نزدیک به ۱۰۶ میلیون خانه در یک سال است.

آگهی

بزرگترین هواپیمای تمام الکتریکی جهان پنج‌شنبه گذشته بر فراز واشنگتن در ایالات متحده آمریکا به پرواز درآمد و پس از ۳۰ دقیقه با موفقیت ماموریت آزمایشی خود را به پایان برساند.

در تمام مدت پرواز، میزان انتشار کربن این هواپیما صفر بود و بر این اساس این پرواز «نقطه عطفی در صنعت حمل و نقل هوایی» توصیف شد.

میلیون‌ها نفر از علاقمندان به این برنامه توانستند همزمان با انجام این پرواز آزمایشی، تصاویر آن را بصورت آنلاین تماشا کنند.

این هواپیما که با همکاری شرکت مگنیکس ساخته شده است و ۱۲.۶ متر طول دارد، «Cessna 208B Grand Caravan» نام گرفته است. این هواپیما می‌تواند بین ۹ تا ۱۴ سرنشین را حمل و با سرعت ۲۱۴ مایل در ساعت حرکت کند.

انتظار می‌رود که با موفقیتی که در پی این پرواز آزمایشی حاصل شده، پروژه تولید انبوه هواپیمای تجاری کوچک برقی برای تردد میان فرودگاه‌های کوچک، عملیاتی شود و به این ترتیب میزان انتشار کربن در صنعت هوانوردی نیز کاهش یابد.

میزان آلایندگی‌های زیست محیطی هواپیماها همواره یک چالش جدی برای مدافعان محیط زیست بوده است. حمل و نقل هوایی اساسا یک صنعت مبتنی بر سوخت فسیلی است که به گفته دکتر راجر تی‌یرز، استاد جامعه‌شناس زیست محیطی در دانشگاه ساوت‌هامپتون بریتانیا «روزانه ۵ میلیون بشکه نفت را مصرف می‌کند.»

راجر تی‌یرز همچنین به رونق کسب و کار شرکت هواپیماهای ارزان قیمت همچون «ایزی جت» اشاره دارد که تقاضا برای سفر با چنین هواپیماهایی روز به روز در سراسر دنیا رو به افزایش است و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که سفرهای هوایی با چنین هواپیماهایی تا سال ۲۰۳۵ میلادی دو برابر می‌شود.

موتورهای هواپیمای میزان قابل توجهی از دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه‌ای را تولید و وارد جو زمین می‌کنند و بر این اساس نقش مهمی در سرعت بخشیدن به روند گرم شدن کره زمین دارند.

بنا بر گزارش شورای بین‌المللی حمل و نقل پاک (ICCT) تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی میزان انتشار گاز دی اکسید کربن توسط پروازهای تجاری ۹۱۸ میلیون متریک تن بوده که معادل میزان آلایندگی نزدیک به ۱۰۶ میلیون خانه در یک سال است.

کارشناسان امیدوارند با عملیاتی شدن پروژه هواپیماهای بزرگ کاملا برقی، بخشی از این مشکلات زیست محیطی حل شود. در حال حاضر ۱۷۰ پروژۀ هواپیمای برقی در سراسر جهان در حال اجراست و یکی از چالش‌های مهم مجریان این پروژه‌ها، توسعه قدرت باتری‌های این هواپیماهاست تا در استفاده از هواپیماهای مسافربری بزرگ و کاملا برقی در صنعت حمل و نقل بین‌المللی را در آینده ممکن کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میزان دی‌اکسیدکربن موجود در جو زمین چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

تغییرات اقلیمی؛ فراخوان شرکت‌های نفتی برای سرمایه‌گذاری بر فناوری جداسازی و ذخیره کربن

رای بی‌سابقه دادگاه در آمریکا؛ شکایت کنشگران جوان علیه تخریب محیط‌زیست به نتیجه رسید