Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ با صدور دستوری اجرایی به جنگ شبکه‌های اجتماعی رفت

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اختلاف کنونی دونالد ترامپ با شبکه‌های اجتماعی پس از آن آغاز شد که توئیتر روز سه شنبه برای اولین بار برای یکی از توئیت‌های او از برچسب «راستی آزمایی» استفاده کرد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه دستوری اجرایی را با هدف کاهش اختیارات شبکه‌های اجتماعی امضاء کرد.

این دستور اجرایی محدوده اختیار شبکه‌های اجتماعی را در زمینه کنترل محتوای مطالب منتشر شده بر روی این شبکه‌ها کاهش می‌دهد. شبکه‌های اجتماعی از جمله توئیتر، فیسبوک و یوتیوب براساس قانونی که در سال ۱۹۹۶ در آمریکا به تصویب رسید مسئولیتی در زمینه محتوای مطالب منتشر شده ندارند.

ماده ۲۳۰ این قانون که «آداب ارتباطات» نام دارد به شبکه های اجتماعی اجازه می دهد که بنا به صلاحدید خود در محتوای مطالب منتشر شده دخالت کنند. دونالد ترامپ اکنون در دستور اجرایی خود که «جلوگیری از سانسور آنلاین» نام دارد، اجرای این ماده را محدود کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
دونالد ترامپ در کنار ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکاAP Photo

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین ضمن انتقاد از قدرت «انحصاری» شبکه‌های اجتماعی از «سانسور گزینشی» محتوای متون، تصاویر و ویدئوها انتقاد کرد. اختلاف کنونی دونالد ترامپ با شبکه‌های اجتماعی پس از آن آغاز شد که توئیتر روز سه شنبه برای اولین بار برای یکی از توئیت‌های او از برچسب «راستی‌آزمایی» استفاده کرد.

در حالی که رئیس جمهوری آمریکا تاکید می‌کند که با صدور این دستور اجرایی به دنبال دفاع از اصل «آزادی بیان» است اما منتقدان او بر این باورند که وی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (۱۳ آبان) به دنبال تامین «منافع سیاسی و شخصی» خودش است.

انتظار می‌رود که مخالفان دونالد ترامپ دستور اجرایی روز پنجشنبه را در دادگاه به چالش بکشند. امری که می‌تواند آغاز یک مناقشه قضایی طولانی بر سر حیطه اختیارات شبکه‌های اجتماعی و ماده ۲۳۰ قانون «آداب ارتباطات» باشد.

دونالد ترامپ ساعاتی پس از امضای دستور اجرایی «جلوگیری از سانسور آنلاین» با انتشار توئیتی با حروف بزرگ، ادعاهای خود در توئیت روز سه‌شنبه‌اش در مورد رای‌گیری مکاتبه‌ای را تکرار کرد. توئیتر که برای ادعاهای او درباره افزایش امکان «تقلب» با رای‌گیری مکاتبه‌ای در روز سه‌شنبه از برچسب «راستی‌آزمایی» استفاده کرده بود برای توئیت روز پنجشنبه چنین برچسبی را به کار نگرفت.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین نقل قولی از مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک منتشر کرد که از تفاوت سیاست فیسبوک برای «راستی‌آزمایی» محتوای مطالب در مقایسه با توئیتر سخن گفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توئیتر: ۶ هزار حساب کاربری مظنون به ارتباط با ریاض را حذف کردیم

چه کسانی پرطرفدارترین توییت‌های تاریخ توئیتر را نوشته‌اند؟

مقامات ارشد ایالات متحده: ایران در حال پیشبرد یک جنبه کلیدی ساخت بمب هسته‌ای است