Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حسن نصرالله: اسرائیل از کشتن نیروهای حزب‌الله در سوریه خودداری می‌کند

سید حسن نصرالله
سید حسن نصرالله Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن نصرالله در ادامه گفتکوی خود با رادیو النور گفته است که نیروهایش از داخل سوریه به حملات اسرائیل واکنش نشان نداده‌اند و سوریه نیز تاکنون نسبت به این حملات از خود خویشتن‌داری به خرج داده است.

آگهی

حسن نصرالله،‌ رهبر جنبش شیعی حزب الله در لبنان می‌گوید که اسرائیل برای جلوگیری از یک جنگ تمام عیار منطقه‌ای در جریان حملات اخیر به سوریه از هدف قراردادن اعضای حزب‌الله پرهیز کرده است.

رهبر حزب‌الله لبنان که نیروهای تحت هدایت وی به همراه متحدان ایرانی در سوریه حضوری پر رنگ دارند سه شنبه شب در جریان گفتگویی رادیویی به مناسبت جشن سالگرد مقاومت و آزادسازی جنوب لبنان تصریح کرد: «اسرائیل می‌توانست رزمندگان ما را بکشد اما مرتکب این اشتباه نشد.»

سخنان حسن نصرالله به حمله‌ روز پانزدهم آوریل اشاره دارد که در جریان آن یک پهپاد اسرائیلی خودرو حامل سه تن از اعضای حزب‌الله را در مرز سوریه با لبنان هدف قرار داد.

این حمله در حالی صورت گرفته که به گفته حسن نصرالله، شلیک موشک اسرائیلی‌ها پیشتر به عنوان یک اخطار به اعضای حزب‌الله فرصت داد تا از خودرو پیاده شوند و در گوشه‌ای پناه گیرند.

رهبر حزب‌الله این اقدام را بخشی از قواعد نبرد و راهبرد پیشگیرانه اسرائیل توصیف می‌کند که به گفته وی برای جلوگیری از شدت گرفتن دامنه تنش و عدم وقوع یک جنگ تمام عیار در منطقه در پیش گرفته شده است.

حسن نصرالله در ادامه با تاکید بر اینکه حضور ایران و گروه‌های مقاومت در سوریه تثبیت شده است،‌ یادآور شد: «اسرائیل می‌داند که اگر مردان ما را در سوریه یا لبنان بکشد با پاسخ نیروهای مقاومت همراه خواهد بود. به همین دلیل در حملات خیلی تلاش می‌کند تا کسی کشته نشود.»

این بخش از سخنان حسن نصرالله در واقع تاییدی است بر آنچه پیشتر در برخی نشریات و رسانه‌ها در خصوص امتناع اسرائیل از کشتن اعضای حزب‌الله در سوریه منتشر شده بود.

در این مطالب ادعا شده بود که اسرائیل به رغم هدف قرار دادن ایرانی‌ها و یا دیگر اعضای گروه‌های متحد در سوریه از کشتن نیروهای حزالله پرهیز می‌کند.

حزب‌الله لبنان از دیرباز جزو متحدان نزدیک سوریه محسوب می‌شود. این جنبش در سال ۲۰۱۲ برای حمایت از دولت بشار اسد برای مقابله با شورشیان مسلح و گروه‌های جهادی، هزاران تن از نیروهای خود را به این کشور اعزام کرد.

نیویورک تایمز اواخر ماه آوریل در گزارشی به نقل از یک منبع ناشناس اعلام کرده بود تنها ۱۶ شبه نظامی عضو جنبش حزب الله از سال ۲۰۱۳ تاکنون در جریان حملات اسرائیل کشته شدند این در حالیست که بر اساس گزارش یاد شده حملات اسرائیل طی همین مدت، صدها تن از نیروهای وابسته به ایران و عراق و نیز نظامیان و شبه نظامیان سوری حامی دمشق را به کشتن داده است.

رهبر حزب‌الله همچنین گفته است که اگر اسرائیل جنگی علیه لبنان آغاز کند کل «محور مقاومت» به مقابله برخواهند خاست و این همان جنگ بزرگی است که به زوال و نابودی اسرائیل منتهی می‌شود.

اسرائيل پس از رویارویی نظامی یک ماهه با حزب‌الله در سال ۲۰۰۶ که بیش از ۱۲۰۰ کشته در هر دو سو برجای گذاشت تلاش کرده تا از حمله به مواضع این نیروی شیعی تحت حمایت ایران در خاک لبنان خودداری کند.

این تنش‌ها اما اواخر تابستان سال گذشته با واکنش آتش‌بار دفاعی لبنان به حملات پهپادی اسرائیل در جنوب بیروت بار دیگر شدت گرفت.

حزب‌الله پس از آنکه مدعی شد یکی ازپهپاد‌های اسرائیل را سرنگون کرده چند هفته بعد در واکنشی تلافی جویانه و برون مرزی به اهدافی در خاک اسرائیل حمله کرد؛ که البته این حمله تلفاتی بر جای نگذاشت.

حسن نصرالله در ادامه گفتکوی خود با رادیو النور گفته است که نیروهایش از داخل سوریه به حملات اسرائیل واکنش نشان نداده‌اند و سوریه نیز تاکنون نسبت به این حملات از خود خویشتن‌داری به خرج داده است.

آگهی

رهبر جنبش حزب‌الله همچنین تاکید می‌کند: «در مقطع کنونی که سوریه با تروریسم در جنگ است به نفع‌ این کشور نیست که با اسرائیل هم درگیر شود.»

حسن نصرالله در ادامه دو اولویت را برای سوریه قائل می‌شود که به گفته وی یکی از آنها به پایان رساندن جنگ داخلی با «تکفیری‌ها و تروریسم» است و دیگری مبارزه با گروه‌هایی که منتظر فرصتی مناسب برای قد علم کردن در این کشور هستند.

به گفته رهبر حزب‌الله سوریه نیاز به زمان دارد و درگیر شدن با اسرائیل در مقطع کنونی به صلاح نیست.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل در پاسخ به پرتاب خمپاره به مواضع ارتش سوریه حمله کرد

واکنش نصرالله به حملات اسرائیل: وارد جنگ شویم تل آویو را هم موشکباران می‌کنیم

تنش در خاورمیانه؛ ماکرون خواستار جلوگیری از شعله‌ور شدن جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان شد