Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روحانی ایرانی به خبرگزاری فارس: اگر غیرت نداشته باشیم با خوک چه فرقی داریم؟

خبرگزاری فارس
خبرگزاری فارس Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«کسانی که هم‌اکنون در فضای رسانه‌ای با حرف‌ها و کنش‌های خود و موضع‌گیری‌هایشان رومیناهای دیگری را پرورش می‌دهند، این‌ها هم قاتلان بالقوه رومیناهای آینده هستند.»

آگهی

یک روحانی ایرانی درباره ماجرای جنایت هولناک دختر نوجوان گیلانی، به خبرگزاری فارس گفت دین اسلام به افراد توصیه کرده نباید مانند خوک باشند.

حجت الاسلام علی سرلک، که خبرگزاری فارس او را «استاد حوزه و دانشگاه» معرفی کرده در یک گفتگوی طولانی با این خبرگزاری کسانی را که به دنبال عادی سازی روابط دختران و پسران هستند شریک جرم قتل رومینا اشرفی دانسته است.

آقای سرلک با اشاره به اینکه «غیرت عقلانی» در دین اسلام توصیه شده است و نباید سطح رعایت این غیرت را از حد گذراند افزود: «غیرت اگر براساس اعتدال و حکم عقل باشد، بخشی از کمال و رشد انسان است و به نوعی جزو فضایل وجودی او محسوب می‌شود و مورد پذیرش اسلام است، اما اگر عقلانی نباشد، جزو رذایل به حساب خواهد آمد.»

او همچنین در ادامه با اشاره به تقبیح حیوان «خوک» در دین اسلام می‌افزاید: «دین اسلام نسبت به خوک که در مسائل غریزی و جفت‌گیری هیچ ابایی ندارد، بسیار تقبیح کرده است و داریم که نباید انسان مانند خوک باشد؛ یعنی اصطلاحاً بی‌غیرت شود؛ زیرا حریم‌ها برداشته می‌شود.»

این روحانی جوان همچنین با اشاره به اینکه رومینا مرتکب گناه کبیره شده و حتما باید مجازات می‌شد می‌افزاید: «برخی این اتفاق را دستمایه‌ای برای حمله به اصل غیرت‌ورزی قرار داده‌اند و به دنبال تجویز نوعی اباحه‌گری و بی‌دروپیکری در روابط دخترها و پسر‌ها هستند، اما متاسفانه مسئله آن‌ها رومینا و مظلومیت اتفاق افتاده نیست؛ بلکه به دنبال آن هستند که تفریط در غیرت و حذف قید و بندها در روابط را به دست آورند.»

سرلک در بخش دیگری از این گفتگوی جنجالی همچنین پدر رومینا را تنها عامل این قتل ندانست و افزود: «درست است که رومینا در ظاهر، قاتلی به نام پدر دارد، اما شرکای قتل او، افراد بسیاری هستند. کسانی که زمینه روابط آزاد میان دختران و پسران را ایجاد کردند و این روابط را عادی جلوه دادند و می‌دهند، شرکای جرم قاتل رومینا هستند. کسانی که پدر رومینا را تحریک کردند و به او غیرت افراطی تزریق کردند، آن‌‌ها هم شرکای جرم‌ پدر داس‌کش و ظالم رومینا هستند. کسانی که هم‌اکنون در فضای رسانه‌ای با حرف‌ها و کنش‌های خود و موضع‌گیری‌هایشان رومیناهای دیگری را پرورش می‌دهند، این‌ها هم قاتلان بالقوه رومیناهای آینده هستند.»

رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله گیلانی پس از آنکه همراه با یک مرد جوان از خانه فرار می‌کند، از سوی نیروهای پلیس دستگیر می‌شود. پدر این دختر بعد از تحویل گرفتن او از پاسگاه، بعد از ۲۴ ساعت در خواب و به شکلی هولناک فرزند نوجوانش را با داس به قتل رساند.

این اتفاق مناقشات بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی میان کاربران به وجود آورد. از یکسو فعالان مدنی، قوانین ضد زن در ایران را دلیل وقوع چنین جنایتی دانستند و از سوی دیگر، گروه‌های محافظه‌کار و تندرو، آزادی‌های روابط میان دختر و پسر و همچنین تهاجم فرهنگی را ریشه اصلی پدید آمدن اتفاقاتی مشابه این معرفی کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موضوع فیلم توقیفی خانه پدری چیست و چرا پس از قتل رومینا دوباره بر سر زبان‌ها افتاد؟

یک مقام قضایی با تشریح جزئیات قتل دختر تالشی: پرونده به‌طور ویژه رسیدگی می‌شود

گذراندن ۴۳ سال حبس اشتباهی؛ زن آمریکایی آزاد شد