تایلند با آزمایش واکسن کرونا روی میمون‌ها وارد رقابت واکسن‌سازی شد

تایلند آزمایش واکسن تازه خود روی میمون‌ها را از روز دوشنبه آغاز کرده است
تایلند آزمایش واکسن تازه خود روی میمون‌ها را از روز دوشنبه آغاز کرده است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فناوری تازه‌ای که تا پیش از این در ساخت واکسن به کار نرفته، کدهای ژنتیکی را از دی‌ان‌ای به سلول‌ منتقل کرده، اطلاعات ژنتیکی لازم را برای ساخت پادتن به بدن می‌رساند.

آگهی

تایلند به‌تازگی شروع به آزمایش واکسن جدید کرونا روی میمون‌ها کرده با این امید که بتواند این واکسن جدید را در سال ۲۰۲۱ وارد بازار کند.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیش از یکصد پروژهٔ تحقیقاتی برای تولید واکسن کرونا در سراسر جهان جریان دارد که از این میان هشت پروژه به مرحلهٔ آزمایش واکسن روی آدمی رسیده‌اند.

رئيس مرکز تحقیقاتی تایلند که مسئول آزمایش این واکسن روی میمون‌هاست می‌گوید:‌ «امیدواریم واکسنی تولید کنیم که قیمتش مناسبتر از واکسن‌های اروپا یا آمریکا باشد.» پس از نتایج مثبت آزمایش بر روی موش‌ها، این واکسن از روز دوشنبه به ۱۳ میمون از نژاد ماکاک تزریق شده است.

شیوهٔ کار این تیم پژوهشی تایلندی، که با دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا نیز همکاری می‌کند، بر یک فناوری تازه استوار است که تا پیش از این در ساخت واکسن به کار نرفته است.

این فناوری تازه که مخففا «ام.آر.ان.اِی» نامیده می‌شود کُدهای ژنتیکی را از دی‌ان‌ای به سلول‌ها منتقل می‌کند. به این ترتیب اطلاعات ژنتیکی‌ لازم به بدن می‌رسد تا خود بدن بتواند یک محافظت بازدارنده علیه ویروس ایجاد کند.

AP Photo
پژوهشگری تایلندی در مرکز تحقیقاتی بانکوکAP Photo

شرکت زیست‌فناوریِ مُدرنای آمریکا نیز یکی از پیشرفته‌ترین واکسن‌های آزمایشی کرونا را به همین شیوه ساخته است. دولت ایالات متحده نیم میلیارد دلار بودجه در اختیار این شرکت گذاشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سرپرست این گروه پژوهشی تایلندی می‌گوید چنانچه واکسن تازه‌شان روی میمون‌ها موفق باشد تا ماه اکتبر می‌توان آن را روی انسان آزمایش کرد و اگر نتیجه مثبت بود آنگاه این واکسن تا یک ‌سال و نیم بعد در دسترس همگان قرار می‌گیرد.

رویای این گروه پژوهشی آن است که بتواند فناوری تولید واکسن کرونا را به کشورهای فقیر این منطقه از جمله کامبوج، لائوس و میانمار نیز برساند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزمایش موفقیت‌آمیز واکسن کرونا روی میمون‌ها در آمریکا

جشن بزرگ هندوها در مالزی؛ باورمندانی که به نشانه توبه قلاب به پوست خود می‌زنند

دادگاهی در تایلند فردی را به اتهام اهانت به خانواده سلطنتی به ۵۰ سال زندان محکوم کرد