تایلند با آزمایش واکسن کرونا روی میمون‌ها وارد رقابت واکسن‌سازی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تایلند آزمایش واکسن تازه خود روی میمون‌ها را از روز دوشنبه آغاز کرده است
تایلند آزمایش واکسن تازه خود روی میمون‌ها را از روز دوشنبه آغاز کرده است   -  Copyright  AP Photo

تایلند به‌تازگی شروع به آزمایش واکسن جدید کرونا روی میمون‌ها کرده با این امید که بتواند این واکسن جدید را در سال ۲۰۲۱ وارد بازار کند.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیش از یکصد پروژهٔ تحقیقاتی برای تولید واکسن کرونا در سراسر جهان جریان دارد که از این میان هشت پروژه به مرحلهٔ آزمایش واکسن روی آدمی رسیده‌اند.

رئيس مرکز تحقیقاتی تایلند که مسئول آزمایش این واکسن روی میمون‌هاست می‌گوید:‌ «امیدواریم واکسنی تولید کنیم که قیمتش مناسبتر از واکسن‌های اروپا یا آمریکا باشد.» پس از نتایج مثبت آزمایش بر روی موش‌ها، این واکسن از روز دوشنبه به ۱۳ میمون از نژاد ماکاک تزریق شده است.

شیوهٔ کار این تیم پژوهشی تایلندی، که با دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا نیز همکاری می‌کند، بر یک فناوری تازه استوار است که تا پیش از این در ساخت واکسن به کار نرفته است.

این فناوری تازه که مخففا «ام.آر.ان.اِی» نامیده می‌شود کُدهای ژنتیکی را از دی‌ان‌ای به سلول‌ها منتقل می‌کند. به این ترتیب اطلاعات ژنتیکی‌ لازم به بدن می‌رسد تا خود بدن بتواند یک محافظت بازدارنده علیه ویروس ایجاد کند.

AP Photo
پژوهشگری تایلندی در مرکز تحقیقاتی بانکوکAP Photo

شرکت زیست‌فناوریِ مُدرنای آمریکا نیز یکی از پیشرفته‌ترین واکسن‌های آزمایشی کرونا را به همین شیوه ساخته است. دولت ایالات متحده نیم میلیارد دلار بودجه در اختیار این شرکت گذاشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سرپرست این گروه پژوهشی تایلندی می‌گوید چنانچه واکسن تازه‌شان روی میمون‌ها موفق باشد تا ماه اکتبر می‌توان آن را روی انسان آزمایش کرد و اگر نتیجه مثبت بود آنگاه این واکسن تا یک ‌سال و نیم بعد در دسترس همگان قرار می‌گیرد.

رویای این گروه پژوهشی آن است که بتواند فناوری تولید واکسن کرونا را به کشورهای فقیر این منطقه از جمله کامبوج، لائوس و میانمار نیز برساند.