استادیوم سن‌سیرو با نظر میراث فرهنگی ایتالیا یک گام دیگر به تخریب نزدیک شد

استادیوم سن‌سیروی میلان
استادیوم سن‌سیروی میلان Copyright Luca Bruno/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استادیوم افسانه‌ای سن‌سیرو در میلان ایتالیا پس از آنکه کمیته منطقه‌ای مسئول میراث فرهنگی در لومباردی اعلام کرد که مخالفتی با تخریب آن ندارد یک قدم دیگر به سمت فروریختن نزدیک شد.

آگهی

استادیوم افسانه‌ای سن‌سیرو در میلان ایتالیا پس از آنکه کمیته منطقه‌ای مسئول میراث فرهنگی در لومباردی اعلام کرد که مخالفتی با تخریب آن ندارد یک قدم دیگر به سمت فروریختن نزدیک شد.

آژانس روزنامه‌نگاری ایتالیا با اعلام این خبر به نقل از اداره میراث فرهنگی منطقه لومباردی تصریح کرد: «ملک با عنوان استادیوم جوزپه مه اتزا (سن سیرو) هیچ گونه جنبه فرهنگی ندارد و به این ترتیب خارج از مقررات حفاظتی است.»

دو باشگاه بزرگ میلانی یعنی آث‌میلان و اینترمیلان که بازی‌های خانگی خود را در این استادیوم برگزار می‌کنند در تلاش هستند تا ورزشگاه جدیدی را با ظرفیت ۶۰ هزار نفر در همان مکان بسازند.

مقام‌های شهری درباره این طرح به دو گروه تقسیم شده بودند و از مقام‌های میراث فرهنگی ایتالیا درخواست کردند تا نظرات کارشناسی خود را اعلام کنند.

از آنجا که سن سیرو از زمان احداث در سال ۱۹۲۶ (۹۴ سال قبل) دستخوش تحولات مداوم شده و تنها بخش کوچکی از استادیوم اصلی باقی مانده است بنابراین جزو مقررات حفاظتی قرار نمی‌گیرد.
میراث فرهنگی ایتالیا

در گزارش مقام‌های میراث فرهنگی آمده است: «از آنجا که سن سیرو از زمان احداث در سال ۱۹۲۶ (۹۴ سال قبل) دستخوش تحولات مداوم شده و تنها بخش کوچکی از استادیوم اصلی باقی مانده است بنابراین جزو مقررات حفاظتی قرار نمی‌گیرد.»

گرچه تاییدیه مقام‌های میراث فرهنگی ایتالیایی به‌عنوان تصمیم نهایی برای تخریب این استادیوم به حساب نمی‌آید اما می‌تواند گامی مهم برای توسعه این مکان باشد که مورد نظر هر دو باشگاه معروف ایتالیایی است.

نوسازی یا تخریب سن‌سیرو؟

آث‌میلان و اینترمیلان می‌خواهند استادیوم جدیدی را در مجاورت استادیوم سن‌سیرو ایجاد کنند و روی تخریب استادیوم فعلی و تغییر شکل آن به جایی برای ورزش، سرگرمی و خرید هم نظر هستند.

این دو باشگاه در سپتامبر سال گذشته طرح‌های خود را در این زمینه ارائه کردند و تخمین زدند برای این طرح‌ها به سرمایه‌ای معادل ۱.۲ میلیارد یورو نیاز دارند.

جوزپه سالا، شهردار میلان نیز اصرار دارد که استادیوم فعلی نوسازی شود تا بتوانند با میزبانی مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی سال ۲۰۲۶ صدمین سالگرد تاسیس آن را نیز جشن بگیرند.

هر دو باشگاه در گذشته به‌عنوان باشگاه‌های بزرگ اروپایی محسوب می‌شدند به‌طوریکه آث‌میلان تاکنون هفت بار جام قهرمانان اروپا را بالای سر برده است و اینترمیلان نیز آخرین تیم ایتالیایی است که در سال ۲۰۱۰ برای سومین بار قهرمان این جام شد.

این دو باشگاه در سال‌های اخیر افت کرده‌اند و از سال ۲۰۱۱ که آث‌میلان عنوان قهرمانی سری آ ایتالیا را کسب کرد، جام قهرمانی لیگ ایتالیا نصیب این دو تیم نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت لیگ‌های فوتبال اروپا زیر سایه ویروس کرونا چه می‌شود؟

مسابقات فوتبال یورو ۲۰۲۰ یکسال به تعویق افتاد

کشف دیوارنگاره‌های دست‌نخورده در ایتالیا؛ تالاری شگفت‌انگیز که روایت‌گر نبرد تروا و اساطیر یونان است