اولین نیروگاه اتمی بلاروس در ۴۵ کیلومتری پایتخت لیتوانی؛ افتخار ملی یا طرح ژئوپولیتیک؟

نیروگاه اوستوروتس در بلاروس
نیروگاه اوستوروتس در بلاروس Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر سابق انرژی لیتوانی در گفتگو با یورونیوز تاکید کرد که استانداردهای بین المللی در ساخت نیروگاه اوستوروتس در بلاروس نقض شده است.

آگهی

آرویداس سکموکاس، وزیر سابق انرژی لیتوانی در مصاحبه با یورونیوز هشدار داد که اروپا ممکن است در آینده بابت عدم جلوگیری از آغاز به کار اولین نیروگاه هسته ای بلاروس «هزینه سنگینی» بپردازد.

اولین تاسیسات هسته ای بلاروس که در اوستوروتس (Ostrovets) در شمال غربی این کشور قرار دارد قرار است ماه ژوئیه امسال (تیر/مرداد) فعالیت خود را آغاز کند. این نیروگاه تنها ۴۵ کیلومتر با ویلنیوس، پایتخت لیتوانی فاصله دارد.

دولت بلاروس در حالی به دنبال افتتاح اولین نیروگاه هسته ای این کشور است که کشورهای منطقه همچنان تحت تاثیر فاجعه هسته ای ۳۴ سال پیش در نیروگاه چرنوبیل قرار دارند.

کشورهای اروپایی در سالهای اخیر و پس از حادثه سال ۲۰۱۱ در نیروگاه هسته ای فوکوشیما در ژاپن تا حدودی وابستگی خود به تولید الکتریسیته در نیروگاه های هسته ای را کاهش داده اند. حدود ۴۵ درصد الکتریسیته کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۶ در نیروگاه های هسته ای تولید می شد. این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۲۸ درصد کاهش یافت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

Cleared
محل احداث نیروگاه هسته‌ای بلاروس در نزدیکی مرز با لیتوانیCleared

با این حال همه کشورهای عضو سیاست یکسانی برای کاهش سهم نیروگاه های هسته ای در تولید برق دنبال نمی کنند. فرانسه همچنان دهها نیروگاه هسته ای دارد اما آلمان در نظر دارد تا سهم نیروگاه های هسته ای در تولید برق را به صفر برساند.

انرژی هسته ای برای بلاروس اما نه تنها منبعی برای کاهش وابستگی به روسیه در زمینه تامین الکتریسیته خواهد بود بلکه افتخاری ملی نیز محسوب خواهد شد. در مقابل لیتوانی بر این باور است که احداث نیروگاه اوستوروتس در عمل طرح ژئوپولیتیک روسیه با هدف حمایت از بلاروس و ضربه زدن به لیتوانی است.

آرویداس سکموکاس در گفتگو با یورونیوز تاکید کرد که استانداردهای بین المللی در ساخت نیروگاه اوستوروتس نقض شده است. به گفته وزیر سابق انرژی لیتوانی دولت بلاروس توصیه آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر احداث نیروگاه های اتمی در فاصله ای بیش از ۱۰۰ کیلومتر از مناطق پرجمعیت را نادیده گرفته است.

لیتوانی مانورهایی برای آمادگی در برابر حادثه هسته ای احتمالی در نیروگاه اوستوروتس برگزار کرده است. این کشور حتی خود را برای بدترین حالت ممکن یعنی تخلیه احتمالی شهر ویلنیوس که بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد آماده کرده است.

لیناس لینکاویچس، وزیر خارجه لیتوانی بر این باور است که کشورش باید با همکاری اتحادیه اروپا از ایمنی نیروگاه اوستوروتس اطمینان حاصل کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سینمای روباز در فرودگاه خلوت ویلنیوس پایتخت لیتوانی

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد

آیا از نگاه غرب میزان آمادگی ایران برای ساخت بمب هسته‌ای به سطح بحرانی رسیده است؟