ونزوئلا: نفت‌کش‌های ایرانی را اسکورت نظامی می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
نفت‌کش کلیول
نفت‌کش کلیول   -  Copyright  AP Photo

وزیر دفاع ونزوئلا روز چهارشنبه اعلام کرد به محض ورود نفت‌کش‌های ایرانی حامل سوخت به منطقه انحصاری اقتصادی این کشور، نیروهای نظامی برای اسکورت آن اعزام می‌شوند.

این سخنان ولادیمیر پادرینو پس از آن منتشر می‌شود که خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت بولیواری نیکلاس مادورو گفته بود ورود نفت‌کش ایرانی به منطقه باید زنگ خطر را برای آمریکای لاتین به صدا در آورد.

ایالات متحده آمریکا پیشتر تهدید کرده بود به حرکت این کشتی‌ها واکنش نشان خواهد داد.

ایران و ونزوئلا، هر دو عضو اوپک هستند و صنعت نفت آن‌ها از سوی ایالات متحده آمریکا تحریم شده است.

نفت‌کش‌های فورچون، فورست، پِتونیا، فاکسون و کلیول حدود ۱/۵ میلیون بشکه سوخت تولید ایران را به مقصد ونزوئلا حمل می‌کنند. این نفت‌کش‌ها در نیمه اول ما مه از کانال سوئز گذشتند و انتظار می‌رود اواخر ماه مه یا اوایل ماه ژوئن به مقصد برسند.

ولادیمیر پادرینو روز چهارشنبه در یک نطق تلویزیونی با اشاره به انتظار این کشور برای استفبال از نفت‌کش‌های ایرانی گفت:‌ «هنگامی که آن‌ها به منطقه انحصاری اقتصادی ما برسند، از سوی قایق‌های نیروی نظامی ارتش ملی بولیواری همراهی خواهند شد. ما برای خوشامدگویی به آن‌ها و سپاسگزاری از مردم ایران برای همبستگی و همکاری با ونزوئلا برنامه‌ریزی کرده ایم.» 

خوان گوایدو روز گذشته گفت همین که ونزوئلا به وارد کننده سوخت تبدیل شده است، نشانگر سوء مدیریت دولت سوسیالیست نیکلاس مادور است. رهبر مخالفان دولت که از سوی ایالات متحده و اکثریت قریب به‌اتفاق کشورهای آمریکای جنوبی به‌عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته می‌شود، حضور ایران در خاک ونزوئلا را تهدیدی برای این کشور و آمریکای لاتین توصیف کرد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید