Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هوش مصنوعی علیه کووید-۱۹؛ تلاش چین برای پیشگامی در بازار جهانی پساکرونا

هوش مصنوعی علیه کووید-۱۹؛ تلاش چین برای  پیشگامی در بازار جهانی پساکرونا
Copyright HECTOR RETAMAL/AFP or licensors
Copyright HECTOR RETAMAL/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما در آستانه عصر هوش مصنوعی قرار داریم. کسی که این فرصت را بشناسد، هدایت جایگزینی موتورهای محرک قدیمی رشد اقتصادی با مدل های جدید را در دست خواهد گرفت و به توسعه کیفی خواهد رسید.»

آگهی

نبرد بین‌المللی با شیوع جهانی ویروس کرونا در ماه‌های گذشته بر کاربرد گسترده هوش مصنوعی برای جمع‌آوری، خوانش و تحلیل داده‌ها و تصاویر استوار شده است. همزمان کاربرد این فنآوری نوین در زندگی میلیاردها انسان محبوس در قرنطینه، نقش پررنگی بازی کرده است. 

گروه کارشناسی «مدیریت داده‌ها و هوش مصنوعی» سازمان ملل متحد اخیرا پژوهشی را درباره رابطه میان بیماری کووید-۱۹ و هوش مصنوعی به پایان رسانده است. جوزف بولوک، عضو این گروه می‌گوید: «در ماه مارس و در زمان انتشار نسخه اول این پژوهش، تنها ۴۰ مرجع داشتیم. تنها یک ماه بعد و به‌دلیل اهمیت موضوع، ۵۰ مقاله و تحقیق دیگر به منابعمان اضافه شد.» این در حالی است که به گفته این استاد دانشگاه دورهام، بیش از ۶۰۰ مقاله علمی دیگر برای انتشار در همین حوزه ثبت شده اند: «شگفت‌آور این که مقالات در بخش‌های کاملا متفاوتی نگاشته شده اند.»

کارکرد فزاینده هوش مصنوعی در دوره شیوع ویروس کرونا البته به پژوهش‌های پزشکی منحصر نمی‌شود؛ تاکید بر رعایت فاصله‌ اجتماعی و «انزوا» برای قطع چرخه بیماری، استفاده از ابزارهای متناسب با این هدف را هم گسترش داده است. 

مجله علمی پژوهشی چاینا ریپورت، گزارشی از اقبال گسترده به تاکسی‌های بدون راننده در شهر چانگشا، مرکز استان هونان در شرق چین منتشر کرده است. براساس این گزارش کاربران با اپلیکیشن محلی «دوتاکسی» خودروی بدون راننده را سفارش می‌دهند. نسل نوین مسافربرهای بدون راننده از ماه آوریل و از سوی شرکت بایدو وارد سامانه رفت‌وآمد همگانی چانگشا شدند و در حال حاضر، امتحان آن‌ها برای شهروندان مجانی است. 

شهر چانگشا از مدت‌ها پیش میزبان شرکت‌های متعدد چینی و غربی فعال در فنآوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی است. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری گسترده چینی‌ها می‌تواند برای دستیابی به اهدافی بلند مدت انجام شده باشد. هو هنگهوآ، عضو دائم کمیته محلی و دبیر کمیته شهری حزب کمونیست چین در هونان می‌گوید:‌ «ما در آستانه عصر هوش مصنوعی قرار داریم. کسی که این فرصت را بشناسد، هدایت جایگزینی موتورهای محرک قدیمی رشد اقتصادی با رانه‌های نوین را خواهد داشت و به توسعه کیفی خواهد رسد.» 

به توییتر یورنیوز فارسی بپیوندید

منابع بیشتر • PR Newswire/ Le Monde

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابزار تازه هوش مصنوعی فیسبوک با قابلیت «آموزش به خود» برای تشخیص عکس

نمایشگاه ایفا ۲۰۱۹ برلین؛ هوش مصنوعی در فناوری‌های خانگی

«سگ‌های جنگی» چین در رزمایش نظامی با کامبوج