Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

صد ‌هزار اسپانیایی گرسنه بعد از قرنطینه در مادرید برای غذا صف بستند

صد ‌هزار اسپانیایی گرسنه بعد از قرنطینه در مادرید برای غذا صف بستند
Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق آمار موسسه ملی آمار اسپانیا، نرخ بیکاری این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی به ۱۴.۴ درصد رسیده است.

آگهی

همزمان با لغو تدریجی قرنطینه در اسپانیا، اقشار فقیر این کشور که از بحران کرونا و رکود اقتصادی آسیب زیادی دیده‌اند اکنون به دنبال غذا برای سیر کردن شکم خود هستند.

اسپانیا به عنوان یکی از کانون‌های بزرگ شیوع کرونا در اروپا و جهان، پیشرفت چشمگیری در جهت مهار کووید ۱۹ داشته، اما با این حال میلیون‌ها نفر از ساکنان این کشور اکنون باید هزینه چندین هفته تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی را بپردازند. برای تعداد فزاینده‌ای از مردم اسپانیا، شبکه بانک‌های غذایی و انجمن‌های خیریه در محله‌ها در حال حاضر تنها جاهایی هستند که نیاز آنها به غذا را تا حدودی برآورده می‌کنند.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

صد هزار گرسنه در مادرید

براساس اعلام فدراسیون انجمن‌های خیریه محلات اسپانیا، از ابتدای لغو تدریجی قرنطینه تاکنون تنها در پایتخت، مادرید بیش از صد هزار نفر برای گرفتن قوت لایموت خود به مراکز خدمات اجتماعی و شبکه‌های امدادی محلات مراجعه کرده‌اند.

سولما کروز یکی از این افراد است. او که نظافت‌کار منازل است، اکنون واجد شرایط دریافت یارانه ویژه‌ دولتی است اما از آنجا که درخواست‌ها از سوی افرادی چون او بسیار زیاد است و او باید منتظر بماند. او به خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «ما هنوز کمکی دریافت نکرده‌ایم. اجاره خانه‌ام عقب افتاده و از پس هزینه غذای دخترانم و خرج‌های دیگر برنمی‌آیم.»

کارکنان سازمان‌های خیریه هم می‌گویند بسیاری افراد به یارانه‌های دولتی دسترسی ندارند یا این که می‌ترسند از دولت کمک درخواست کنند.

آلبا دی‌یز، مددکار انجمن محله آلوخه مادرید به یورونیوز می‌گوید: «برخی افراد سعی می‌کنند به خدمات اجتماعی دسترسی پیدا کنند اما نمی‌توانند زیرا مراکز مربوطه سرشان خیلی شلوغ است و نمی‌توانند افراد جدید را بپذیرند. عده دیگری هم هستند که نمی‌توانند درخواست بدهند زیرا ممکن است مشکلات قانونی داشته باشند، مانند افرادی که مدارک قانونی اقامتی ندارند. اینها می‌ترسند به مراکز خدمات اجتماعی مراجعه کنند.»

انجمن خیریه محله آلوخه تنها در مدت یک ماه تعداد بسته‌های غذایی را که به فقرا می‌دهد چهار برابر کرده است.

برخی افراد سعی می‌کنند به خدمات اجتماعی دسترسی پیدا کنند اما نمی‌توانند زیرا مراکز مربوطه سرشان خیلی شلوغ است و نمی‌توانند افراد جدید را بپذیرند. عده دیگری هم هستند که نمی‌توانند درخواست بدهند زیرا ممکن است مشکلات قانونی داشته باشند، مانند افرادی که مدارک قانونی اقامتی ندارند. اینها می‌ترسند به مراکز خدمات اجتماعی مراجعه کنند.
آلبا دی‌یز
مددکار انجمن محله آلوخه مادرید

وضعیت افرادی مانند سولما قبل از شیوع کرونا هم پیچیده بود. او که اهل السالوادور است، با مرگ همسرش مجبور به مهاجرت به اسپانیا شده و اکنون به همراه دو دخترش به صورت اشتراکی با افرادی دیگر در یک آپارتمان زندگی می‌کند.

اسپانیا از اواسط ماه مارس گذشته، یکی از سختگیرانه‌ترین مقررات قرنطینه کرونایی در جهان را برای چندین هفته به اجرا گذاشت و اکنون مشغول برچیدن آن است. کووید ۱۹ تا کنون بیش از ۲۷ هزار نفر را در این کشور به کام مرگ کشانده و بیش از ۲۷۷ هزار نفر را نیز مبتلا کرده است.

شهرهای مادرید و بارسلونا هنوز تا حد زیادی در قرنطینه هستند.

بیکاری

طبق آمار موسسه ملی آمار اسپانیا، نرخ بیکاری این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی به ۱۴.۴ درصد رسیده است. همچنین بیش از ۷ میلیون نفر تاکنون در اسپانیا از دولت یارانه درخواست کرده‌اند. بیشتر این افراد کسانی هستند که به دلیل توقف فعالیت کاری و اقتصادی در دوران کرونا، به طور موقت یا نامحدود بیکار شده‌اند.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

با این حال شمار زیادی از افراد در اسپانیا بدون قرارداد یا به اصطلاح سیاه کار می‌کنند و شمار آنها در آمار رسمی ثبت نمی‌شود. بسیاری از این کارگران که نام‌شان در سیاهه رسمی بیکاران نیست اکنون در برابر مراکز خیریه در صف غذا هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا از لاک قرنطینه بیرون می‌آید

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم