Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

با لغو قرنطینه‌ها، سطح آلودگی هوا در چین بار دیگر افزایش یافت

با لغو قرنطینه‌ها، سطح آلودگی هوا در چین بار دیگر افزایش یافت
Copyright AP Photo/Sakchai Lalit
Copyright AP Photo/Sakchai Lalit
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علاوه بر خاموشی کارخانه‌ها، ماندن مردم چین در خانه‌ها نیز باعث شده بود استفاده از وسایل حمل و نقل بطور قابل توجهی کاهش یابد و به این ترتیب بر اساس داده‌های جمع آوری شده از ۱۵۰۰ ایستگاه نظارت بر کیفیت هوا در چین، میانگین آلودگی هوا بویژه در ماه فوریه به پایین‌ترین سطح در یکسال گذشته برسد.

آگهی

تحقیقات جدیدی که توسط مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک هلسینکی (CREA) درباره وضعیت آلودگی هوا در چین انجام شده، نشان می‌دهد که با کاهش سطح قرنطینه‌ها و محدودیت‌های اجتماعی در این کشور، میزان آلودگی هوا در برخی نقاط آن به سطح سال گذشته و پیش از شیوع کرونا برگشته است.

این بازگشت که احتمالا به دلیل از سر گیری فعالیت‌های صنعتی است، بار دیگر بر نگرانی‌ها درباره افزایش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای آنهم تا سطحی خطرناک را افزوده است.

در گزارش این تحقیق آمده است: «بر اساس علائم هشدار دهندۀ اولیه، میان موفقیت نسبی چین در مهار بحران کرونا و کیفیت هوا در این کشور، رابطۀ معکوسی وجود داشته است.»

علاوه بر خاموشی کارخانه‌ها و کاهش مصرف برق، ماندن مردم چین در خانه‌ها نیز باعث شده بود که استفاده از وسایل حمل و نقل بطور قابل توجهی کاهش یابد و به این ترتیب بر اساس داده‌های جمع آوری شده از ۱۵۰۰ ایستگاه نظارت بر کیفیت هوا در چین، میانگین آلودگی هوا در این کشور بویژه در ماه فوریه به پایین‌ترین سطح در یکسال گذشته برسد.

اما بار دیگر در ۳۰ روز منتهی به ۸ مه، آلودگی‌های هوا بویژه میزان دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و ذرات ریز بطور قابل توجهی افزایش یافته که نتیجۀ آغاز دوباره فعالیت‌های صنعتی است.

اکنون نگرانی از ابتلا به کرونا نیز باعث شده است که بسیاری ترجیح دهند به جای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در چین، از خودروهای شخصی خود استفاده کنند که این مساله نیز به آلوده شدن بیشتر هوا کمک کرده است.

نتایج این تحقیقات، نگرانی از احتمال افزایش آلودگی هوا در اروپا در پی کاهش تدریجی سطح قرنطینه در کشورهای این قاره را نیز افزایش داده است؛ اگرچه برخی کشورها از جمله ایتالیا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و بلژیک از هم اکنون به فکر چاره افتاده‌اند و با تشویق مردم به استفاده از دوچرخه، سعی دارند هم با شیوع کرونا و هم با خطر افزایش سطح آلودگی هوا در شهرهای بزرگ مبارزه کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر نفت ایران کرونا را علت آلودگی هوا اعلام کرد؛ زنگنه: چاره‌ای جز مصرف مازوت نداریم

قرنطینه موجب افزایش بی‌سابقه تولید عسل در آلبانی شد

شی: آمریکا چین را تحریک به حمله به تایوان می‌کند؛ در دام نمی‌افتم