روبرتو آزودو، رئیس سازمان تجارت جهانی کناره‌گیری می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Switzerland WTO
Switzerland WTO   -   کپی رایت  Salvatore di Nolfi/AP

روبرتو آزودو، رئیس سازمان تجارت جهانی که مسئولیتش ایجاد نظم و ترتیب در روابط تجاری بین‌المللی است، روز پنجشنبه بطور غیرمنتظره از مقامش استعفا داد.

بر این اساس آقای آزودو ماه اوت سال ۲۰۲۰، یعنی یک سال پیش از  پایان رسمی دوره ریاست، پست خود را ترک می‌‌کند.

این استعفا، فاکتور دیگری به ناپایداری تجارت جهانی در فضای مه‌آلود ناشی از شیوع ویروس کرونا و تشدید درگیری تجاری افزوده است.

فعالیت‌های سازمان تجارت جهانی از اواخر سال گذشته به دلیل اقدامات دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، که از تایید نامزدهای پیشنهادی برای پر کردن جای خالی اعضای هیات مدیره این نهاد خوردداری کرده، عملا فلج شده است.

با استعفای آزودو، که مقامات این سازمان و اتحادیه اروپا را غافلگیر کرده است، سازمان تجارت جهانی یکی از حامیان تجارت آزاد و همکاری‌های بین‌الملی را از دست داد. فردی که دیدگاههایش با دیدگاههای دونالد ترامپ در زمینه تجارت جهانی مغایرت داشت.

جاش لیپسکی، مدیر برنامه جهانی تجارت و اقتصاد در شورای آتلانتیک در واشنگتن می گوید که «شیوع جهانی کرونا بدترین شوک برای تجارت جهانی است که در طول زندگی ما رخ داده  و از دست دادن رئیس سازمان تجارت جهانی یک ضربه جدی است چرا که سیستم تجارت جهانی در هم ریخته و برای منظم کردن آن به یک رهبر نیاز است.»

تجارت جهانی به دلیل جنگ‌ تجاری ترامپ با اروپا و چین در ماههای گذشته در حال کاهش بوده و از زمان شیوع جهانی ویروس کرونا سقوط بیشتری را تجربه کرده است. سازمان تجارت جهانی پیش بینی کرده است که تجارت جهانی می تواند تا یک سوم کاهش یابد، کاهشی که از زمان رکود بزرگ در دهه ۱۹۳۰ تاکنون سابقه نداشته است.

اخیرا روبرتو آزودو از اینکه ایالات متحده آمریکا، اروپا و چین و سایر کشورهای بزرگ جهان نتوانستند در مواجه با شیوع کرونا اقدام مشترک انجام دهند، ابراز ناامیدی کرده بود.

رئیس مستعفی سازمان تجارت جهانی پیشتر گفته بود یا کشورهای جهان شروع به گفتگو برای یافتن راه حل های مشترک میکنند یا همگی باید هزینه سنگینی بپردازیم.