Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ظریف: تهدید آمریکا در استفاده از مکانیسم ماشه «ادعای ابلهانه» است

ظریف: تهدید آمریکا در استفاده از مکانیسم ماشه «ادعای ابلهانه» است
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ایران: «از کسانی (دونالد ترامپ) که می گویند ماده ضدعفونی بخورید که تمیز شوید و کرونا نگیرید، بعید نیست قطعنامه ای که رسما از آن خارج شده اند و نوشتند که به حضور و مشارکت خود در آن پایان داده اند، بگویند در آن عضو هستند.»

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیرخارجه ایران روز پنجشنبه تهدید مقامات آمریکایی مبنی بر این که اگر تحریم تسلیحاتی ایران تمدید نشود از مکانیسم ماشه استفاده می کنند را «ادعای ابلهانه» توصیف کرد.

برایان هوک، نماینده وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در امور ایران تهدید کرده است که اگر شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌ تسلیحاتی ایران را تمدید نکند، واشنگتن از مکانیسم «ماشه» که در برجام تعبیه شده است، استفاده می کند.

وزیر خارجه ایران در واکنش به سخنان بریان هوک گفت «ادعاهای ابلهانه توسط مقامات آمریکایی تازگی ندارد.»

ظریف همچنین افزوده است که تمام متحدان آمریکا می گویند که استدلال آمریکا مبنی بر اینکه این کشور در شکل گیری برجام مشارکت داشته است و بنابراین می تواند از مکانیسم ماشه برای بازگشت تحریم های سازمان ملل استفاده کند، پذیرفتنی نیست.

وزیر خارجه ایران همچنین گفته است: «از کسانی (دونالد ترامپ) که می گویند ماده ضدعفونی بخورید که تمیز شوید و کرونا نگیرید، بعید نیست قطعنامه ای که رسما از آن خارج شده اند و نوشتند که به حضور و مشارکت خود در آن پایان داده اند، بگویند در آن عضو هستند.»

ظریف همچنین در واکنش به گفته های برایان هوک مبنی بر اینکه تا انتخابات آمریکا چیزی از برجام باقی نخواهد ماند، گفت: «این موضوع به ایشان ربطی ندارد. آنچه مهم است بین ایران و اعضای باقیمانده برجام است.»

واشنگتن گفته است که طرح خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به متحدان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی ارائه کرده است.

تحریم‌های تسلحاتی ایران طبق توافق برجام در ماه اکتبر ۲۰۲۰ به پایان می رسد و عملا ایران می تواند در جهت تامین نیازهای تسلیحاتی اش اقدام به خرید سلاح کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد

افشاگری رئیس دفتر حسن روحانی درباره هواپیمای ساقط‌شده اوکراینی؛ واعظی: ما فایل صوتی داریم

گروسی در ایران؛ طرفین از «توافق» بر سر اجرای تفاهم اسفند ۱۴۰۱ خبر دادند