اروپا برای جان دادن به گردشگری مرزهای داخلی‌اش را باز می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اروپا برای جان دادن به گردشگری مرزهای داخلی‌اش را باز می‌کند
کپی رایت  AP

کمیسیون اروپا آماده می‌شود تا روز چهارشنبه، ۱۳ مه توصیه‌هایی را برای ازسرگیری فعالیّت بخش گردشگری ارائه کند، صنعتی که از شیوع ویروس کرونا در اروپا آسیب جدی دیده است.

در سند اولیه‌ای که در این راستا تهیه شده کشورهای عضو تشویق می‌شوند مرزهای خود را به تدریج باز کنند و این کار را به شکلی «معیّن»، «تا جای ممکن هماهنگ با هم»، و «بدون فرق‌گذاری» انجام بدهند.

یعنی برای نمونه اگر اتریش مرز خود با آلمان را باز کند، و برای نمونه، شرایط جمهوری چک از نظر شیوع بیماری شبیه به آلمان باشد، اتریش باید مرز خود را با جمهوری چک نیز به روی مسافران باز کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین این کمیسیون از برگزارکنندگان تورهای تفریحی و شرکت‌های هواپیمایی خواسته است تا به مشتریانی که پیش از قرنطینه بلیت تور یا هواپیمایشان لغو شده، امکان جایگزینی آن را با تور یا پرواز دیگری بدهند، گرچه طبق قوانین اروپا مشتریان حق دارند هزینه‌ای را که پرداخته‌اند به شکل پول پس بگیرند.

در پایان ماه آوریل ۱۲ کشور اروپایی از کمیسیون اروپا خواستند شرکت‌های هواپیمایی را از الزام به بازپرداخت هزینهٔ بلیط‌های کنسل شده در زمان قرنطینه معاف کند تا این صنعت تقویت شود.

مسألهٔ آزادی جابجایی افراد در درون مرزهای شنگن برای گردشگریِ اروپا بسیار مهم است. حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی و ۱۲ درصدِ مشاغل اروپایی به این صنعت وابسته است.